Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
máj 202019
 

Numizmatika je vedná disciplína, ktorej predmetom a hlavným prameňom sú platobné prostriedky, najmä mince. Popri minciach sa záujmu numizmatikov tešia taktiež medaily a plakety razené pri rôznych pamätných príležitostiach už od čias antiky. Medaila je okrúhla s reliéfom na oboch stranách, plaketa je najčastejšie iného ako okrúhleho tvaru s jednostrannou reliéfnou výzdobou. Za akýsi prechod medzi mincami a medailami je považovaný žetón. Pôvodne išlo o drobný zlatý alebo strieborný peniažtek, ktorý sa objavil približne v polovici 18. storočia vo Francúzsku, odkiaľ sa rozšíril do Nemecka a Holandska. Žetóny boli razené pri rôznych panovníckych oslavách, kde boli rozhadzované medzi prítomných hostí.

Okres Snina je oproti ostatným okresom Slovenska pomerne chudobným na tento typ zberateľského materiálu. V súčasnosti máme vedomosť o dvoch typoch žetónov razených v obci Zemplínske Hámre v rámci projektu Hámorský náučný chodník, o žetóne razenom v Snine pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky týkajúcej sa nášho mesta a doposiaľ posledný žetón viažúci sa na geografickú oblasť okresu Snina bol žetón venovaný pamiatke dvojici významných osobností – Jozefovi Ondriášovi a Ernestovi Rosinovi. Za možný prírastok do zbierok regionálnej numizmatiky by sme mohli pokladať aj dvojicu žetónov venovaných našim dvom významným futbalistom, stredopoliarovi Ondrejovi Dudovi a brankárovi Jánovi Muchovi, ktoré v nedávnej minulosti vo forme zberateľských kariet vydala štátna Mincovňa Kremnica.

Ondrej Duda (1994) zo Sniny.

Ján Mucha (1982) z Belej nad Cirochou.

Limitovaná sada zberateľských kariet s motívom slovenských futbalových reprezentantov obsahuje okrem nám blízkej dvojice futbalistov i karty venované ďalším 26 slovenským hráčom futbalu a ich trénerovi, ktorí boli účastníkmi kvalifikácie na Majstrovstvách Európy vo futbale v roku 2016.

Z okresu Snina pochádza množstvo uznávaných športovcov súperiacich v rôznych športových disciplínach. Okrem významných futbalistov, volejbalistov, či zápasníkov, sú tu aj ďalší, ktorých šťastná hviezda práve vychádza alebo takí na ktorých sa možno časom aj trochu pozabudlo. Vedeli ste o tom, ze napríklad Kamila Chomaničová z Kolonice je najlepšou slovenskou bežkyňou do schodov? Táto športová disciplína má názov towerrunning a momentálnym cieľom mladej športovkyne je súťažne zdolať schody mrakodrapu Empire State Building. Svetovou jednotkou aj napriek nepriazni osudu je napríklad Samuel Andrejčík, venujúci sa paralympijskému športu s názvom boccia. Poznáte aj ďalších významných športovcov zo Sniny alebo jej okolia, ktorí by si taktiež zaslúžili vlastný žetón? Napíšte nám na retrospektiva.eu@gmail.com.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.