Jozef Barna: Rodný môj kraj

V roku 2017 sa na pôde múzea v obci Zemplínske Hámre uskutočnila prezentácia publikácie Ing. Jozefa Barnu (1924-2020) s názvom Spomienky na roky dospievania: Zemplínske Hámre očami Jozefa Barnu. Ako prezrádza jej názov, išlo o vyjadrenie spomienok autora na život a prežitú mladosť v rodnej obci. Ing. Jozef Barna v roku 1945 zo svojej rodnej obce odišiel. Avšak srdcom a mysľou ostal vo svojom rodisku stále prítomný…

Po vydaní spomienkovej publikácie v písaní pokračoval. Jeho zámerom bolo svoje rodisko predstaviť zraku čitateľskej verejnosti v trochu širšom ponímaní. Chcel svetu povedať: Pochádzam z Hámrov pri Snine a som na to patrične hrdý! A tak začal pracovať na koncepte, ktorý postupne dopĺňal a rozširoval. Jeho cieľom bolo priblížiť verejnosti krásu Vihorlatských vrchov po historickej, kultúrnej i prírodnej stránke. V tomto duchu v krátkosti priblížil Vihorlatským vrchom priľahlé zemplínske mestečká – Sninu, Humenné, Strážske, Michalovce a Sobrance. Najviac pozornosti však venoval dvom obciam – Zemplínskym a Remetským Hámrom – obciam, ktoré toho majú okrem časti názvu skutočne oveľa viac spoločného. Druhú, faktografickú publikáciu už žiaľ nestihol osobne uviesť a predstaviť…

Dňa 3. augusta 2020 sa na pôde múzea v Zemplínskych Hámroch uskutočnila prezentácia publikácie autora Ing. Jozefa Barnu s názvom Rodný môj kraj: Vihorlatské vrchy a okolie.

Kurátorka múzea Mgr. Diana Kepičová a Starosta obce Zemplínske Hámre Ing. Ján Kepič, PhD.
počas príhovorov. Autor fotografie: Jozef Novák

V úvode podujatia prítomných hostí privítala kurátorka múzea Mgr. Diana Kepičová. O príhovor sa postaral starosta obce Zemplínske Hámre Ing. Ján Kepič, PhD. Nasledoval príhovor manželky Ing. Jozefa Barnu, Evy Barnovej a na záver predniesol zopár slov o zostavovaní publikácie Mgr. Ján Bocan.

Starosta obce Zemplínske Hámre Ing. Ján Kepič, PhD. odovzdáva kyticu kvetov Eve Barnovej.
Autor fotografie: Jozef Novák

Situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19 si žiaľ aj počas horúceho leta vyžaduje dodržiavanie rôznych hygienických nariadení. V interiéri múzea boli preto miesta pre hostí umiestnené v predpísanej vzdialenosti a prítomní pri dýchaní používali rúško.

Ing. Ján Kepič PhD. a Eva Barnová počas uvádzania publikácie do života. Autorka fotografie: Mgr. Diana Kepičová.

Po krátkych príhovoroch sa všetci prítomní presunuli pred budovu múzea, kde prebehol samotný akt uvedenia publikácie do života. A podobne ako každé krstené dieťa sprevádza krstná matka a krstný otec, publikáciu symbolickým spôsobom – pokropením vodou z Barnovho potoka – uviedli do života Eva Barnová a Ing. Ján Kepič PhD.

Spoločná fotografia prítomných hostí. Autorka fotografie: Mgr. Diana Kepičová.

Obe publikácie Ing. Jozefa Barnu predstavujú cenný vklad vo fonde regionálnej histórie. Na záver ostáva poďakovať vedeniu obce, pracovníkom múzea a vlastne aj všetkým prítomným hosťom za podporu podujatia. Samotnej publikácii prajeme veľa prečítaných strán a mnoho čitateľov. Publikáciu z edície Retrospektíva si je možné zakúpiť v múzeu, na obecnom úrade alebo v turistickom informačnom centre v Zemplínskych Hámroch.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.