Medzi troma hranicami 2019

Najvýchodnejšia obec v najodľahlejšom kúte Slovenska obklopená nespútanou prírodou. Reč je o Novej Sedlici v okrese Snina, ktorá svojou východiskovou polohou každoročne priťahuje desiatky, či stovky návštevníkov. Spolu s priľahlým Kremencom patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie.

Čas je ako rieka, ktorá plynie. Ani sme si nestihli naplno uvedomiť a nastal čas organizovania v poradí už tretieho ročníka podujatia s názvom Medzi troma hranicami. Tak ako sme avizovali ešte v minulom roku, v nedeľu dňa 22. septembra 2019 povedú naše kroky do najvýchodnejšieho kúta Slovenskej republiky – do Novej Sedlice.

Súčasný pohľad na Novú Sedlicu

Turistický pochod vhodný aj pre menej náročných turistov bude vedený časťou medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8, nachádzajúcej sa medzi obcami Uličské Krivé – Nová Sedlica. Vytýčená trasa bude približne kopírovať miesta trate bývalej úzkokoľajovej železnice, ktorá v minulosti spájala obce Nová Sedlica, Ulič a Zabroď (obec na území Ukrajiny). V rámci pochodu budeme prechádzať 49 rovnobežkou. Ak by sme chceli po tejto rovnobežke obísť našu planétu, museli by sme prejsť 26 263 kilometrov a navštívili by sme rôzne zaujímavé svetové lokality. V časti nazvanej „Oblazy“ nachádzajúcej sa medzi obcami Uličské Krivé a Zboj sa pristavíme pri zaujímavých skalných útvaroch pomenovaných ako „Flyšová ťava“ a „Skalné okno“, ukážeme si miesto ropného prameňa, kde bol v minulosti realizovaný ropný vrt o celkovej hĺbke päť kilometrov a taktiež sa pristavíme pri minerálnom prameni s ľudovým názvom „Kvasná voda“. Zo Zboja sa presunieme do Novej Sedlice, kde nás bude čakať pohostenie a kde sa uskutoční prezentácia a uvedenie do života dvojice publikácií regionálneho charakteru, na finalizácii ktorých v tomto momente pilne pracujeme. Ich názvy už poznáme. Prvá sa bude volať Medzi troma hranicami: Vapmír z Biesčad v Uličskej doline a druhá Selo pod Beskydom: Nová Sedlica v zápiskoch Juraja Bigu. Čitatelia z radov priaznivcov regionálnej histórie sa už teraz môžu začať tešiť na nové prírastky v knižnici.

Nová Sedlica, pohľady do minulosti.

Bezplatnú autobusovú prepravu zo Sniny do Uličského Krivého a následne z Novej Sedlice do Sniny zabezpečí organizátor podujatia. Účastníci akcie sa môžu tešiť na príjemný pobyt v prírode a na rôzne spomienkové predmety. Podujatie sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2019. Organizátorom podujatia je občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť. Bližšie informácie na retrospektiva.eu@gmail.com alebo na facebooku. Tešíme sa na Vašu účasť.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan
Autor fotografie: Štefan Dinič

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.