Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
mar 212017
 

Aj keď DŠO Spartak Vihorlat podchytil veľkú časť miestnej tzv. zlatej mládeže 60-rokov, ktorú organizoval v oddieloch (volejbalovom, zápasníckom, hádzanárskom a basketbalovom), rozvíjal záujem o turistiku a cyklistiku, no medzi mladými bol však najobľúbenejší futbal. Mená František Marinič, Jozef /Uťo/ Salaj, František Čus, Jozef Klekner, Jozef /Jovšty/Jarolím, Juraj Aľušík, František Kračuník st., František Kračuník ml., Piťo Karľa, tvorili sninskú dorasteneckú základňu. Trénoval ich Štefan Miško a keďže pôsobil ako učiteľ na Odbornom učilišti, podchytil väčšinu žiakov, ktorí prichádzali do Sniny ako učni. Snina sa stala osudnou aj štrnásťročnému Michalovi Vaľkovi /1946/ zo Sabinova. Reprezentovať Sninu začal dva týždenne po začiatku školského roku v septembri 1959. Už vtedy ho tréner postavil na zápas proti B-mužstvu Kysak. Zápas Snina síce prehrala 8:6, ale zaujímavosťou bolo, že štyri góly dal vtedajšia hviezda Udi Hreško a dva – mladá nádej sninského futbalu – Michal (Miči) Vaľko. Vtedy dorastencov zdobili červeno-biele dresy.


zľava do prava:
– hore:
J. Harman, J. Gič, P. Karaščák, F. Čus, J. Aľušík,
– v strede: M. Vaľko, J. Salaj,
– dole: F. Kračuník ml., F. Marinič, Š. Karľa, J. Klekner, J. Jarolím

Mnohí zo športovcov na fotografii presedlali na iný šport, našli si aj nešportové záujmy, ale Miči sa vo futbale našiel. A treba podotknúť, že v tom sninskom. Len dva roky hral za Duklu Písek a to v čase vojenskej služby. Inak bol verný už len Snine.


Foto s dorastencami, Michal Vaľko – prvý zľava. Spoznali ste sa na fotografii? Napíšte nám (retrospektiva.eu@gmail.com)

V Snine si našiel lásku a v roku 1968 si založil rodinu. Pracoval v závode Vihorlat na vstupnej kontrole. Stále mal pred sebou cieľ. Popri práci zložil maturitnú skúšku a keďže mal organizačné schopnosti pokračoval v štúdiu na Fakulte organizácie a riadenia. Jeho hráčska futbalová dráha bola v roku 1973 náhle prerušená úrazom. No ani po ňom na futbal nezanevrel. Venuje sa mládeži ako ligový tréner dorastencov a až do roku 1992 pôsobí ako manažér. Meno Michal Vaľko rezonuje v sninskej futbalovej obci. Okrem Michala hral za Sninu aj jeho brat Jozef.


zľava do prava: Jozef Vaľko, Michal Vaľko, MUDr. Miroslav Suchý, Ladislav Jankaj

Michalovi dvaja synovia sú dnes úspešní muži, ktorí tiež dôstojne reprezentovali sninský futbal. Štvrtým pokračovateľom klanu /ak počítame aj prastarého otca, p. Kleknera/ je vnuk Vladko, mladý nádejný futbalista, ktorého hviezda ešte len vychádza.


Michal Vaľko v súčasnosti

Článok bol taktiež publikovaný v Sninských novinách (číslo 12, zo dňa 20. marca 2017).

Autorka článku a farebnej fotografie: Daniela Fridrichová

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.