Andras Laszlo – Rodák zo Sniny

Andras Laszlo – celým menom Andres Emerica Laszlo (von Keller)spisovateľ, scenárista a zberateľ, ktorý precestoval prakticky celú Európu, žil v dvadsiatich ôsmych krajinách a nakoniec sa usadil v Španielsku, kde publikoval väčšinu svojich kníh. Jeho prvotiny nemali veľké vyhliadky stať sa úspešnými, no úspech sa predsa len dostavil po vydaní publikácií Môj strýko Jacinto Paco nikdy nesklame, ktoré sa stali predlohou k natočeniu dvoch filmov. Medzi jeho najväčšie vášne patrili literatúra, divadlo a história umenia. Obvykle býva radený medzi španielskych spisovateľov.

Andras sa narodil v roku 1910 v Snine ako syn Ilony von Keller (bola šľachtického pôvodu a zomrela v roku 1966) a Maximiliana Leibrowitza (bol židovského pôvodu a zomrel v roku 1931). Rodina neskôr prijala priezvisko Laszlo. Andresov brat, Adalberto Laszlo sa stal úspešným biochemikom (zomrel v roku 1972).

Andres ako dieťa strávil veľa času na cestách. Dobre sa cítil napríklad v Budapešti, kde si zarábal tým, že predával čerešne na trajektoch, ktoré smerovali z Budy do Pešte. V Budapešti taktiež študoval a pôsobil ako umelecký kritik, herec, kulisár a režisér, rovnako ako manažér putovnej hereckej spoločnosti. V roku 1938 odišiel do Paríža, kde navštevoval umeleckú školu École Superieure des Beaux-Arts. Po vojne sa jeho novým domovom stalo Francúzsko a Španielsko. Neskôr priviedol do Madridu aj svoju matku, brata a najstaršieho synovca. Často a rád navštevoval aj Kanadu a USA, kde vystavoval svoje rozsiahle umelecké zbierky. V roku 1956 si spolu s manželkou Ullou kúpil dom v Evry pri Paríži. V šesťdesiatych, sedemdesiatych a v prvej polovici osemdesiatych rokov trávil letá vo Francúzsku a zimy v Španielsku. V súvislosti so záujmom o umenie úplne prepadol budovaniu svojich dvoch obľúbených zbierok – zbierke Goyových rytín a zbierke naivného španielskeho umenia. Obe zbierky boli vystavované v Európe, Kanade, USA a Maroku.

Na základe jeho kníh bol v španielsko-talianskej koprodukcii natočený film Môj strýko Jacinto, ktorý uzrel svetlo sveta dňa 31. mája 1956. Film režíroval Ladislao Vajda, pričom Laszlo bol taktiež spoluautorom scenára. Vo filme hral Pablito Calvo a Antonio Vico. Calvo získal za svoj herecký výkon v Berlíne Cenu verejnosti. Andras Laszlo zomrel (v roku 1988) vo francúzskom mestečku Evry vo veku 78 rokov.

Pikoška na záver – v roku 1955 sa Andras stal otcom – narodil sa mu syn Andres Ulf Laszlo. Rôzne fragmenty spomienok Andresa Laszla juniora týkajúce sa otca je možné nájsť aj na internete. Podľa jednej z nich, Andresova matka – barónka Ilona von Keller žila istý čas v kaštieli v Snine, odkiaľ utiekla do Budapešti s putovným divadlom Theatre impresario.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.