Bohatá história divadla v Snine

Už nejaký ten čas dokumentujeme spomienky pamätníkov na život v minulosti a snažíme sa tak o vybudovanie odkazu pre ďalšie generácie. Drobné fragmenty spomienok pravidelne uverejňujeme v podobe online článkov v našom časopise Retrospektíva a v papierovej podobe na stranách Sninských novín. Týždeň, čo týždeň prinášame nový príspevok týkajúci sa histórie nášho mesta a jeho obyvateľov. V prípade, že k určitej téme máme dostatok zaujímavých materiálov, spracovávame a prezentujeme ich vo forme výstavy alebo drobnej publikácie. Pred dvoma rokmi sme pre sninskú verejnosť pripravili výstavu s názvom História dychovej hudby v Snine. Na spomínanú výstavu by sme chceli nadviazať a v budúcnosti pripraviť podobnú výstavu na tému História divadelníctva v Snine. Divadlo v našom meste má totiž bohatú históriu.

So vznikom národného podniku Vihorlat sa v Snine začal rozmáhať nielen priemysel, ale i povojnová kultúra. Spočiatku išlo len o tanečné zábavy, a plesy, ale mládež časom začala siahať po „ozajstnej“ kultúre. Hŕstka mladých odvážnych ľudí začala s nacvičovaním divadla už v roku 1952. Nácvik bol realizovaný v skromných podmienkach závodnej jedálne na provizórnom javisku. Iniciatívy sa chopil Jozef Brunacký, ktorý položil  základy divadelnému krúžku s názvom Pokrok. Za prvú nacvičenú hru by sme mohli považovať hru Odplaty, po ktorej sa ešte v tom istom roku mládežníci predstavili hrou Bratia.

Divadelná hra Odplaty

Divadelný krúžok naplno rozvinul svoju činnosť až v nových priestoroch závodného klubu Družba. Jozef Brunacký bol veľmi aktívnym mužom, ktorý dokázal množstvo mladých ľudí zapáliť pre divadlo. Aktuálna  veselohra Surovô drevo bola dramatickým debutom vtedy začínajúceho Ivana Bukovčana a zo sninských „hercov“ spravila vtedy,  dnešným jazykom povedané – celebrity.

Divadelná hra Surovô Drevo

Divadelníci si vtedy trúfli aj na hru Alojza Jiráska Vojnarka, s ktorou získali niekoľko ocenení. Divadlo Pokrok pripravovalo ďalšie dramatizácie a v Snine sa vtedy začalo rozprávať o založení trvalej divadelnej scény.

Divadelná hra Vojnarka

Avšak 19. október 1957 tieto plány prekazil. Pri leteckom nešťastí tragicky zahynul najaktívnejší člen a zakladateľ krúžku, pán Jozef Brunacký (okrem spomínaných režíroval aj hry Manželstvo a Horúca kaša).

Oživiť činnosť  Pokroku sa v roku 1959 pokúsil Tibor Kamenický hrou Geľo Sebechlebský v hlavnej úlohe s Ľudovítom Kráľom. Najznámejšími členmi Pokroku boli Juraj Griščík, Jozef Timko, Floriana Ferencová, Ida Kazecká, Anton Bocan, Ľudovít  Kráľ, Štefan Kalinič, Barančík , Onderčín, Anna Kepičová, Baková-Stašková, Gáborová, Máčalová-Demčáková, Matošová-Beňová, Pčolová-Pandulová a mnohí ďalší.

Keďže koncom šesťdesiatych rokov bola v závodnom klube v Snine veľmi silná hudobná a spevácka zložka, niektorí členovia dramatického krúžku sa pod vedením Alfréda Bártu rozhodli pre založenie estrádneho krúžku, ktorý žal úspechy v rámci celého Slovenska.

Estrádny krúžok pod vedením Alfréda Bartu

Koncom roku1961 dramatický krúžok prežíva svoj rozkvet pod réžiou MUDr. Milana Kamenického. V apríli roku 1962 uvádza hru Petra Zvona s názvom Tanec nad plačom s obnoveným zborom účinkujúcich – Ing. Kacvinský, Jozef Harmaňoš, R. Hesteric, G. Kramolišová, Š. Kramoliš, MUDr. N. Kamenická, H. Pavlíková, F. Galanda, Š. Mikloš, A. Bocan a J. Timko. Hra mala neobyčajný úspech a sninské publikum prijalo vystúpenie s nadšením.

V roku 1963 získala Snina pre dramatický krúžok profesionálneho herca Františka Pappa a pod vedením MUDr. Nadeždy Kamenickej nacvičil hru s názvom Hamlet nemá pravdu. Snina sa snažila o udržanie divadelných činností na vysokej úrovni.  Profesionál František Papp bol skôr estrádny umelec a spolu s Antonom Bocanom vytvárali skôr zábavné programy. Molierov Zdravý nemocný v podaní Jozefa Harmaňoša je poslednou hrou v podaní tejto silnej dramatickej družiny.

Divadelná hra Zdravý nemocný

Pri príležitosti 15. výročia založenia podniku Vihorlat sa v Snine členovia všetkých krúžkov pripravili operetu Izáka Dunajevskeho: Voľný vietor. Sedemdesiatčlenná skupina hercov, muzikantov a spevákov pripravila pre Sninčanov nezabudnuteľné predstavenie. Opereta Voľný vietor bola aj pri reprízach vypredaná do posledného miesta. V réžii Romana Hesterica, pod taktovkou Štefana Vojteka sa v hlavných úlohách  predstavili A. Molnárová, O. Mihóková-Kovaľová, V. Ondo, J. Štofík, J. Kučera, S. Fechová, M. Mihók, J. Pálenčar a veľa ďalších.

Divadelná hra Voľný vietor

Dôkazom toho, že kultúra v Snine bola v polovici sedemdesiatych rokov na vysokej úrovni bol v priamom prenose celoštátne odvysielaný televízny program Mladé obzory. V réžii Jozefa Úradníčka sa predstavili talentovaní Sninčania spolu, v tom čase už známymi spevákmi Zorom Laurincom, Petrom Sedlákom a mladučkou Evou Mázikovou. Činnosť dramatického krúžku v osemdesiatych rokoch začala postupne upadať. Osvieženie divadelníckej činnosti mal predstavovať v roku 1979 založený bábkoherecký krúžok pod vedením Ľubomíra Obšitníka. Hru Budkáčik a Dubkáčik videlo viac ako 800 detí. Osobnosťou dramatickej činnosti v Snine bola Marta Jušková. Mladí pod jej vedením naštudovali Satiry Hansa Saksa. Nasledovala dráma  Matkino pole Čingisa Ajtmatova. Súbor sa s hrou zúčastnil krajskej prehliadky malých javiskových foriem. Členka súboru MUDr. Darina Micenková získala cenu za najlepší herecký výkon.

Martu Juškovu, ktorá sa dôstojne zapísala pod dramatickú činnosť v meste, nahradila Otília Baloghová. Moderným prístupom a sviežim ponímaním kultúry je zapísaná v srdciach mnohých kultúrychtivých Sninčanov. Postava líšky z hry Tri prasiatka a vlk bola v jej podaní nezabudnuteľná. 

Divadelná hra Tri prasiatka a vlk

Asi toľko heslovite o sninských divadelníkoch. Možno ste tu našli mená svojich rodičov, príbuzných a známych, pre ktorých bolo popri práci divadlo krásnym koníčkom. Nech je tento článok povzbudením pre dnešných dobrovoľných divadelníkov z občianskeho združenia Divadlo Sofia, ktorí len nedávno oživili spomienky na „staré dobré časy“.

Autorka článku: Daniela Fridrichová

1 thought on “Bohatá história divadla v Snine

  1. Dobrý deň.
    Prečítala som si Váš článok „Bohatá história divadla v Snine. Tento článok ma veľmi zaujal a dojal
    až k slzam. Som Marta Fialová, rod. Brunacká. Som staršia dcéra Jozefa Brunckého. Vedela som,
    že otec hrával divadlo, ale podrobnosti som nevedela. Mala dom tri roky, keď otec tragicky zahynul.
    Zo zdravotných dôvodov mojej mamy, sme sa presťahovali do Žiliny, kde doteraz žijem. Veľmi pekne
    Vám ďakujem za pekný článok a spomienku na nášho otca. /Mám ešte sestru, ktorá sa narodila až po
    otcovej smrti. Otec ani nevedel, že bude mať druhú dcéru. / Ešte raz všetkým veľká vďaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.