Edícia Retrospektíva

Každou prečítanou knihou sa človek stáva lepším

Samotné čítanie je fantastické, umožňuje odpútať sa od každodennej reality a prežívať nevšedné príbehy spolu s literárnymi postavami. Čítanie je dôležité v každej etape života – v detstve, počas dospievania i v starobe. Prostredníctvom knihy dokáže spisovateľ  ponúknuť  čitateľovi omnoho viac myšlienok, ako režisér ponúka divákovi prostredníctvom filmu.  

Sprostredkovanie poznatkov

V minulosti prakticky na území celého Slovenska pôsobili väčšie či menšie židovské komunity. Holokaust židovského obyvateľstva v období druhej svetovej vojny spôsobil, že z bývalých početných komunít sa zachovali iba malé skupinky tých, ktorým sa podarilo prežiť. V okrese Snina sa v medzivojnovom období nachádzali dve silné židovské obce – v Snine a v Ubli. Po vojne neboli obnovené. Dnes už prakticky na území okresu Snina nežijú žiadni potomkovia pôvodného židovského obyvateľstva. Informácii o pôsobení a aktivitách židov v okrese je málo. Žijúcich pamätníkov z dňa na deň ubúda. Komplexnému spracovaniu židovskej problematiky v okrese sa z odborníkov nevenuje asi nikto. Na základe spomienok Gizely Lipovskej – poslednej židovky z Uličskej doliny zostavila publikáciu Jaroslava Marcineková. Stalo sa tak v roku 2013 a išlo prakticky o prvú publikáciu týkajúcu sa židovstva v okrese Snina. Veľmi ma potešilo, keď som sa dozvedel o snahe Juraja Šeba vydať publikáciu, ktorá by sa týkala Ernesta Rosina – rodáka zo Sniny a paralelne utečenca z tábora smrti v Osvienčime, ktorý podal svetu svedectvo o tom, čo sa v koncentračných táboroch v skutočnosti deje. V snahe dostať do povedomia a spopularizovať židovstvo i na poli regionálnej histórie sa 10. septembra 2017 uskutočnilo v obci Osadné podujatie s názvom Medzi troma hranicami. Pri tejto príležitosti vznikla i rovnomenná publikácia. Jej obsah sa týka histórie židovstva so zameraním na okres Snina. Pozostáva zo zmienok o židoch vybraných prevažne z regionálnej literatúry, zmienky sú radené chronologicky a delené podľa časových období. Je doplnená o tri prednášky, ktoré zazneli v Osadnom v rámci podujatia.  

Pamäť ako dedičstvo 

Paradoxom staroby je, že napriek tomu, že človek pozná odpovede na všetky životné otázky, nenachádza nikoho, koho by zaujímali. Čo sa týka spomienkových publikácii a okresu Snina, tak medzi prvými bola vydaná už spomínaná publikácia o Gizele Lipovskej. V roku 2014 sa objavila publikácia s názvom Tak sme žili. Jej autorom je Michal Havriľák a hoci mená postáv vystupujúcich v príbehu sú vymyslené, samotný príbeh je vytvorený na základe spomienok. Dňa 11. novembra 2017 bola v múzeu v Zemplínskych Hámroch uvedená do života publikácia s názvom Spomienky na roky dospievania. Jej dominantnú časť tvoria spomienky Ing. Jozefa Barnu na roky dospievania v dnešných Zemplínskych Hámroch. Zo slov Jozefa Barnu, ktoré vyslovil v rámci príhovoru je zrejmé, že svoje spomienky venuje najmä Hámorčanom: „Keď hovorím o Hámorčanoch, ja som tiež Hámorčan, tak by som si naozaj prial, aby tu ľudia žili skutočne spokojne a boli šťastní. Ľudský život je ako taký vlak, ktorý uteká. Ale do toho vlaku treba naskočiť. A ja by som si prial, aby každý Hámorčan – mladý, či starý – dokázal naskočiť do toho správneho vlaku, ktorý ho povezie šťastným životom.“ Samotná publikácia je doplnená o tri príspevky týkajúce sa histórie a súčasnosti obce a taktiež okolitej prírody. Spomienky sú nie vždy spoľahlivým zdrojom poznávania histórie, avšak napriek tomu sú jedinečnou formou odkazu pre ďalšie generácie.  

Cieľom nie je biznis

V prípade oboch publikácií, nakoľko ide o literatúru regionálneho charakteru, môžeme hovoriť o malých nákladoch. Keďže vydavateľom je zberateľský klub Európska zberateľská spoločnosť, prvé výtlačky putovali do rúk členov klubu a prostredníctvom nich do rúk ďalších zberateľov a záujemcov o regionálnu históriu. Niekoľko kusov publikácií bolo darovaných mestskej knižnici. Prioritou je, aby sa publikácie dostávali do rúk ľuďom, ktorí majú skutočný záujem o ich prečítanie. V dnešnej dobe všetko niečo stoji. I keď sem-tam nastane situácia, že človek dostane niečo zdarma, treba si uvedomiť, že dnes už skutočne zadarmo nie je nič. Zdarma je iba to, čo zaplatí niekto iný. Predajom vzniká určitá návratnosť prostriedkov, ktoré boli v minulosti investované a ktoré budú v budúcnosti použité ako podpora pre vytváranie nových projektov. Publikácie Medzi troma hranicami: Stručný prehľad o pôsobení a aktivitách židov v okrese Snina a okolí a Spomienky na roky dospievania: Zemplínske Hámre očami Jozefa Barnu si môžete zakúpiť v Turisticko-informačnom centre pri cestovnej agentúre Unitur na Strojárskej ulici 102 v Snine. Spomienky na roky dospievania nájdete aj v múzeu na Kostolnom námestí 3 v Zemplínskych Hámroch.

Autor textu: Mgr. Ján Bocan 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.