Juraj Šebo – Útek z pekla – Snina

Dňa 7. decembra 2017 navštívil Sninu známy slovenský spisovateľ Juraj Šebo, aby tu odprezentoval svoju najnovšiu knihu s názvom Útek z pekla. Pricestoval na pozvanie miestnej notárky JUDr. Ivety Bžánovej a Mgr. Jána Bocana – predsedu občianskeho združenia Európska zberateľská spoločnosť, ktorí sa postarali o prípravu celodenného sprievodného programu spojeného s prezentáciou knihy určenou zvlášť študentom a zvlášť širokej verejnosti.

Po neskorých raňajkách sme sa ocitli v priestoroch riaditeľne Gymnázia v Snine, kde nás srdečne privítala pani riaditeľka RNDr. Iveta Lazorová. Po privítaní a krátkom rozhovore sme sa presunuli do auly plnej študentov, kde Juraj Šebo v rámci jednej z vyučovacích hodín prítomným študentom predstavil osobu Ernesta Rosina a oboznámil ich s jeho životným osudom. Na odľahčenie a dôkaz toho, že autor knihy sleduje aj súčasné dianie a moderné životné trendy, v závere prednášky predstavil aj zopár svojských spoločenských definícií, ktorými prítomných pobavil i rozosmial.


Juraj Šebo počas prednášky na Gymnáziu v Snine ukazuje študentom dreváky, ktoré nosili na nohách väzni v Osvienčime.

Nasledovala návšteva Mestského úradu v Snine, kde nás privítal primátor mesta Snina – Ing. Štefan Milovčík. Ihneď po predstavení, primátor a spisovateľ našli spoločnú reč, čo bolo príčinou ich dlhého rozhovoru. Primátor mesta okrem iného prejavil uznanie, že príbeh Ernesta Rosina bol autorom zaznamenaný a neskončil na smetisku dejín.


Juraj Šebo a Štefan Milovčík počas rozhovoru v priestoroch Mestského úradu v Snine.

Ďalším bodom programu bola návšteva Galérie Andreja Smoláka. Najväčším prekvapením bolo, že riaditeľa galérie a autora knihy nebolo nutné vzájomne predstavovať, pretože sa z videnia poznali – pravdepodobne z bratislavskej pobočky Galérie Andreja Smoláka, ktorá začala v našom hlavnom meste pôsobiť v roku 1998. Andrej Smolák oboznámil Juraja Šeba s Medzinárodným výtvarným festivalom, ktorý v Snine organizuje už viac ako dve desaťročia. Spoločne obdivovali Zbojnícku družinu – monumentálne dielo Tibora Bártfaya, umiestnené v priestoroch galérie.

Vyvrcholením dňa bola slávnostná prezentácia knihy Útek z pekla určená širokej verejnosti prebiehajúca v priestoroch klasicistického kaštieľa v Snine. Podujatie otvoril moderátor Peter Gecík, ktorý prítomných oboznámil so skutočnosťou, že deň konania prezentácie nie je náhodný. V noci zo 6. na 7. decembra 1945, čiže presne pred 72 rokmi došlo v okrese Snina k nezabudnuteľnej tragédii. Ukrajinskí nacionalisti nazývaní Banderovci, ktorí operovali v poľsko-slovensko-ukrajinskom pohraničí ešte dva roky po ukončení vojny, v obci Kolbasov zmasakrovali 14 obyvateľov židovskej národnosti, ktorým sa podarilo prežiť nástrahy vojny a vrátiť sa domov. Kolbasovský masaker prežilo iba jediné dievča – Helena Jabubovičová s potomkami ktorej organizátori podujatia naviazali spoluprácu a odovzdali pozdravy. Pozdrav smeroval aj do Bratislavy žijúcej neteri Ernesta Rosina – Eve Brhlovičovej.


JUDr. Iveta Bžánová počas prednesu príspevku týkajúceho sa rodiny Ernesta Rosina.

Po základnej charakteristike osoby a skutkov Ernesta Rosina nasledoval príspevok JUDr. Ivety Bžánovej, prostredníctvom ktorého prítomných oboznámila s osudmi členov rodiny Ernesta Rosina. Mgr. Ján Bocan, nadviazal na predošlý príspevok a prítomných informoval o Jozefovi Ondriášovi – človeku, ktorý významným spôsobom pomohol Rosinovi prežiť a taktiež o jeho strýkovi Martinovi Ondriášovi – rímskokatolíckom farárovi, ktorý viac ako tridsať rokov spravoval farnosť v Snine. Po prečítaní príspevkov došlo o odovzdaniu prezentov v podobe pamätného listu, numizmatickej plakety s názvom Zabudnutí hrdinovia, obsahujúcej pamätné žetóny s motívom venovaným dvojici Ondriáš – Rosin a drobnej grafike s vyobrazením rímskokatolíckeho kostola v Snine pred jeho prestavbou, ktorá prebehla začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, žijúcim rodinným príslušníkom Jozefa a Martina Ondriáša – pánovi Miroslavovi Galkovi a jeho manželke Kristíne Galkovej rodenej Ondriášovej, ktorí prijali pozvanie organizátorov a do Sniny pricestovali z obce Ovčie. Pamätnú plaketu za spoluprácu na výrobe pamätných žetónov taktiež prevzal podpredseda humenskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti Ing. Jaroslav Kačur.


Manželia Galkovci preberajúci pripravené prezenty.

Nasledoval príhovor primátora mesta Snina – Ing. Štefana Milovčíka, ktorý manželov Galkovcov a Juraja Šeba obdaroval knižnou monografiou mesta Snina. K slovu sa dostal Juraj Šebo, ktorý vo forme rozhovoru s moderátorom Petrom Gecíkom verejnosti predstavil nielen osobnosť Ernesta Rosina a jeho historický význam, ale i subjektívne impulzy, ktoré ho viedli k napísaniu knihy.


Moderátor Peter Gecík počas rozhovoru s Jurajom Šebom.

V závere prezentácie bola aj Jurajovi Šebovi odovzdaná pamätná plaketa a úplným zavŕšením večera bola autogramiáda a koncert kapely Kaschauer Klezmer Band. Muzika tohto druhu zaznela v Snine historicky po prvýkrát.


Počas autogramiády Juraj Šebo podpisuje knihu Karolovi Wielkievičovi.


Kaschauer Klezmer Band počas historicky prvého vystúpenia v Snine.

Pozvanie na podujatie prijalo mnoho významných hostí, s ktorými Juraj Šebo viedol družné debaty až do neskorého večera, kedy nastal čas jeho návratu do Bratislavy. Prítomní si v rámci pohostenia pochutnávali na červenom i bielom víne značky Verita, vyrobenom z viniča dopestovaného v našom regióne, konkrétne vo vinici v Strážskom. Podujatie zaznamenalo pozitívny ohlas. Poďakovanie organizátorov patrí všetkým, ktorí sa nejakým spôsobom zapojili do jeho prípravy.


Knihy s názvom Útek z pekla s podtitulom Príbeh Arnošta Rosina, väzňa, ktorému sa podarilo ujsť z Osvienčimu pripravené na pre čitateľov.

Príbeh knihy opisuje skutočný príbeh Ernesta Rosina, ktorému sa ako jednému z mála väzňov podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime. Ako s tým súvisí Snina? V roku 1913 sa v tomto meste spomínaný utečenec narodil. A prečo práve Šebo? Pretože Juraj Šebo je jedným z posledných žijúcich ľudí, ktorí mali tú česť Ernesta Rosina počas svojho života stretnúť a spoznať. A ako s tým súvisí Ondriáš? Jozef Ondriáš bol synovcom rímskokatolíckeho farára, vychovávaný na fare v Snine. Po úspešnom úteku z koncentračného tábora Ondriáš ukrýval Rosina a ďalších príslušníkov židovskej komunity vo svojom byte v Bratislave. Príbeh záchrany však končí tragicky. Pri oslobodzovaní Bratislavy v roku 1945 v snahe pomôcť zranenému sovietskemu vojakovi Jozef Ondriáš prichádza o život…

Videozostrih z podujatia.

Autor textu: Mgr. Ján Bocan
Autori fotografií: Mgr. Ján Bocan, Róbert Jakubec, Jozef Novák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.