V roku 1920 sa stal správcom lesného hospodárstva sninského veľkostatku lesný radca Gustáv Papp. Pred príchodom do Sniny pôsobil ako asistent na Vysokej škole baníckej a lesníckej v Banskej Štiavnici. Priezvisko Papp je pevne spojené s históriou mesta Snina, napriek tomu, že v súčasnej dobe už nikto s týmto priezviskom v Snine nežije. Pappovci kedysi bývali v kaštieli. Na starom cintoríne sa napravo od kaplnky nachádza hrobka Anny Pappovej manželky Gustáva Pappa, ktorá zomrela v mladom veku. Ostali po nej tri deti. Medzi nimi aj malý Gustáv, ktorý zdedil meno po svojom otcovi. Gustávov otec sa opäť oženil a z druhého manželstva vzišlo ešte jedno dieťa. Na sklonku života sa starý pán spolu s manželkou odsťahoval do Žiliny, kde bol aj pochovaný. Neskôr z jeho detí nikto žiť v Snine neostal. Ale vráťme sa k mladému Gustávovi.
Gustáv Papp sa narodil 28. septembra 1919 v Čiernom Balogu, no už od svojich troch mesiacov býval v Snine. Bol veľmi uvrešťaným dieťaťom. Správkyňa Meštianskej školy v Snine – pani učiteľka Lívia Müllerová, manželka sninského notára Františka Müllera sa k jeho detskému kriku vyjadrovala slovami: „…raz bude z neho spevák“. Táto jej predpoveď sa vyplnila. V roku 1944 absolvoval Gustáv štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Paralelne popri medicíne študoval spev na bratislavskom konzervatóriu. Popri odbornej lekárskej práci vo všeobecnej nemocnici Charitas v Bratislave pôsobil ako sólista Opery Slovenského národného divadla. V nemocnici pôsobil na oddelení ORL, kde bol veľmi obľúbený, počas práce si rád zaspieval. Počas kariéry operného speváka hosťoval v Sovietskom zväze, Juhoslávii, Belgicku, Maďarsku a v Nemecku. Divadelnej činnosti sa prestal venovať približne v polovici 80. rokov, no na divadlo nezanevrel a po ukončení aktívnej umeleckej činnosti sa stal váženým členom Klubu priateľov opery pri SND. Zomrel 7. októbra 1997 v Bratislave.
Hoci počas svojho života pôsobil vo väčších slovenských mestách, do Sniny sa opakovane a rád vracal. V roku 1969 oslavuje svoje okrúhle 50. narodeniny v priestoroch Sninských rybníkov. Dôkazom je aj táto fotografia.
Gustáv Papp čupí v strede, je obklopený spolužiakmi a priateľmi. Napríklad vľavo vedľa neho čupí sninský rímskokatolícky kňaz Jozef Gič. Prvá žena zľava je Pappova manželka, vedľa nej stojí doktor Štefan Harmaňoš. Na pravej strane fotografie vedľa svojej manželky stojí Štefan Dunajčín – riaditeľ Meštianskej školy v Snine (dnes Základná škola na Hviezdoslavovej ulici).
V prípade, že ste na tejto fotografii ešte niekoho spoznali, respektíve máte nejakú podobnú zaujímavú fotografiu, napíšte nám na retrospektiva.eu@gmail.com. Tento článok bol taktiež publikovaný v Sninských novinách (číslo 16, zo dňa 11.04.2016).
Autor článku: Mgr. Ján Bocan
Prostredníctvom mailu sme obdržali takúto správu:
V prostriedku pri Dr. Pappovi stojí útle žieňa, moja prvá pani učiteľka Jablonská, spomínam na ňu s láskou, bola to veľmi výnimočná a obetavá pani učiteľka, takých na Slovensku už hádam ani niet…
Vpravo dole čupí pán Jelen, otec Mariky Karľovej, ktorá predáva v spolku sv. Vojtecha, tiež som mala tú česť ho poznať v časoch, keď mal zákaz pedagogickej činnosti, viedol ZIS /Základné informačné stredisko/ na Strednej priemyselnej škole chemickej v Humennom.
Inak moja babka chodila do školy s Dr. Pappom, dokonca ho chodila aj doučovať a dostávala za to chleba s maslom, alebo podobne…