Gustáv Papp na Sninských rybníkoch

Vlastníkom kaštieľa v Snine sa v roku 1917 stalo Zemplínske lesné hospodárstvo. Správcom lesného hospodárstva sninského veľkostatku sa stal v roku 1920 lesný radca Gustáv Papp. Pred príchodom do Sniny pôsobil ako asistent na Vysokej škole baníckej a lesníckej v Banskej Štiavnici. Priezvisko Papp je pevne spojené s históriou mesta Snina, napriek tomu, že v súčasnej dobe už nositelia tohto priezviska v Snine nežijú. Pappovci bývali v kaštieli. Na starom cintoríne sa napravo od kaplnky nachádza hrobka Anny Pappovej manželky Gustáva Pappa, ktorá zomrela v mladom veku. Ostali po nej tri deti. Medzi nimi aj malý Gustáv. Gustávov otec sa opäť oženil a z druhého manželstva vzišlo ešte jedno dieťa. Na sklonku života sa starý pán spolu s manželkou odsťahoval do Žiliny, kde bol aj pochovaný. Neskôr z jeho detí nikto v Snine neostal. Ale vráťme sa k mladému Gustávovi.

Gustáv Papp sa narodil 28. septembra 1919 v Čiernom Balogu, no už od svojich troch mesiacov býval v Snine. Bol veľmi uvrešťaným dieťaťom. Správkyňa Meštianskej školy v Snine – pani učiteľka Lívia Müllerová, manželka sninského notára Františka Müllera sa k jeho detskému kriku vyjadrovala slovami: „…raz z neho bude spevák“. Táto jej predpoveď sa vyplnila. V roku 1944 absolvoval štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Paralelne popri medicíne študoval spev na bratislavskom konzervatóriu. Popri odbornej lekárskej práci vo všeobecnej nemocnici Charitas v Bratislave pôsobil ako sólista Opery Slovenského národného divadla. V nemocnici pôsobil na oddelení ORL, kde bol veľmi obľúbený. Aj v práci si rád zaspieval. Počas kariéry operného speváka hosťoval v Sovietskom zväze, Juhoslávii, Belgicku, Maďarsku a v Nemecku. Divadelnej činnosti sa prestal venovať približne v polovici 80. rokov, no na divadlo nezanevrel a po ukončení aktívnej umeleckej činnosti sa stal váženým členom Klubu priateľov opery pri SND. Zomrel 7. októbra 1997 v Bratislave.

Hoci počas svojho života pôsobil vo väčších slovenských mestách, do Sniny sa opakovane a rád vracal. V roku 1969 oslavuje svoje okrúhle 50. narodeniny v priestoroch Sninských rybníkov. Dôkazom je aj táto fotografia.


Gustáv Papp čupí v strede, je obklopený spolužiakmi a priateľmi. Napríklad vľavo vedľa neho čupí sninský rímskokatolícky kňaz Jozef Gič. Prvá žena zľava je Pappova manželka, vedľa nej stojí doktor Štefan Harmaňoš. Na pravej strane fotografie vedľa svojej manželky stojí Štefan Dunajčín – riaditeľ Meštianskej školy v Snine (dnes Základná škola na Hviezdoslavovej ulici).

V prípade, že ste na tejto fotografii ešte niekoho spoznali, respektíve máte nejakú podobnú fotografiu, napíšte nám na retrospektiva.eu@gmail.com a my sa ňou budeme radi zaoberať.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

1 thought on “Gustáv Papp na Sninských rybníkoch

  1. Prostredníctvom mailu sme obdržali takúto správu:

    V prostriedku pri Dr. Pappovi stojí útle žieňa, moja prvá pani učiteľka Jablonská, spomínam na ňu s láskou, bola to veľmi výnimočná a obetavá pani učiteľka, takých na Slovensku už hádam ani niet…

    Vpravo dole čupí pán Jelen, otec Mariky Karľovej, ktorá predáva v spolku sv. Vojtecha, tiež som mala tú česť ho poznať v časoch, keď mal zákaz pedagogickej činnosti, viedol ZIS /Základné informačné stredisko/ na Strednej priemyselnej škole chemickej v Humennom.

    Inak moja babka chodila do školy s Dr. Pappom, dokonca ho chodila aj doučovať a dostávala za to chleba s maslom, alebo podobne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.