Medzi troma hranicami 2018

V septembri minulého roku sa v obci Osadné konalo podujatie s názvom Medzi troma hranicami. Konkrétne išlo o turistický pochod doplnený odborným seminárom, v rámci ktorého zazneli prednášky z oblasti regionálnej histórie. Podujatie si vyslúžilo pozitívny ohlas, preto sa jeho organizátori rozhodli v septembri tohto roku usporiadať v poradí jeho druhý ročník.


Nominácia na národnú cenu ICOMOS Slovensko, ktorú získalo združenie Európska zberateľská spoločnosť v jari tohto roku za aktivitu Medzi troma hranicami.

Tohtoročné podujatie sa uskutoční v Snine a jej blízkom okolí. V tomto momente je možné iba stručne povedať, že turistický pochod povedie vrchom Patria, kde v minulosti stála lesnícka chata, medzi Sninčanmi známa aj ako „Chyžka na Vojtani“. Ďalším zastavením bude dolina medzi lokalitami Škuratková a Kamenné, miestnymi označovaná aj ako „Kamenná jaruha“, kde bol v časoch prvej Česko-Slovenskej republiky zastrelený Rudolf Ullmann, jeden z deviatich horárov Zemplínskeho lesného hospodárstva. Na tomto mieste stojí dodnes drevený kríž, venovaný jeho pamiatke. Posledné zastavenie sa uskutoční na starom cintoríne pri jednom z najstarších hrobov, ktoré sa tu v súčasnosti vôbec nachádzajú – pri hrobe Ottielie Grund, rodenej Mertha – manželke bývalého hlavného stakčínskeho lesníka Jozefa Grunda a matke kňaza Karola Grunda, ktorý v čase prvej svetovej vojny pôsobil ako správca rímskokatolíckej fary v Snine. Tri pomerne neznáme fragmenty histórie regiónu, ktorých spoločným menovateľom je les a lesníctvo prezentované troma zastaveniami turistického pochodu budú zachytené aj v neveľkej, v tomto čase pripravovanej publikácii.


V dolnom rade druhý z pravej strany horár Rudolf Ullmann. V dolnom rade s kožušinovým límcom v strede Gustáv Papp, lesný radca Zemplínskeho lesného hospodárstva.

Samotné podujatie sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva dňa 9. septembra 2018. Hlavným organizátorom je občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť. Pre účastníkov podujatia bude pripravené pohostenie a rôzne pamätné predmety. Bližšie informácie na retrospektiva.eu@gmail.com alebo na facebooku. Tešíme sa na Vašu účasť.

Autor textu: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.