V sále Závodného klubu ROH pri Národnom podniku Vihorlat Snina sa v minulosti konalo veľké množstvo hudobných a divadelných koncertov. Pri klube pôsobili aj rôzne záujmové útvary ako divadelný súbor Pokrok, folklórny súbor Vihorlat, či dychový súbor Sninčanka.
Pokiaľ tento článok čítate v pondelok 10. októbra, tak vedzte, že presne v tento deň, ale pred päťdesiatimi rokmi sa v klube konalo natáčanie pravidelného mládežníckeho mesačníka pod názvom Mladé obzory, ktoré bolo odvysielané celoštátne prostredníctvom Československej televízie. ČST zahájila vysielanie v roku 1953. V roku 1966 bola vynovená technológia záznamu zo staršieho formátu TRC na novší – AMPEX. V období od svojho vzniku až do roku 1970 bol vysielaný záznam čiernobiely, až v roku 1970 sa uskutočnil prvý farebný prenos.
Na natáčaní Mladých obzorov sa zúčastnila aj študentská skupina s názvom Príval (pôvodne sa skupina volala Forman), zložená zo študentov Strednej priemyselnej školy strojníckej v Snine.
Na fotografii sú členovia skupiny – študenti SPŠS vystupujúci v ZK ROH pri n.p. Vihorlat dňa 10. októbra 1966 – v smere zľava doprava: Anton Rauch (sólová gitara), Imrich Dufinec (doprovodná gitara), Emil Rehák (basová gitara), Raimund Čurila (bicie), Štefan Jakubo (spev).
Hudobná skupina Príval pri SPŠS v Snine v kompletnom zložení – zľava doprava – Anton Rauch, Emil Rehák, Imrich Dufinec, Helena Vladíková, Radovan Rehák, Eva Mudráková, Pavol Bruňák, Štefan Jakubo (v popredí).
A malá kuriozita na záver – asi by sme len ťažko hľadali niekoho, kto sa v živote nestretol s menom moderátora, speváka a komika v jednej osobe – Mariána Čekovského. Sám Čekovský uvádza v rôznych rozhovoroch, že talent zdedil po rodičoch. Dôkazom jeho tvrdenia je skutočnosť, že Eva Mudráková, ktorá istý čas pôsobila v školskej skupine, je Mariánova mama.
Tento článok bol publikovaný taktiež v Sninských novinách (číslo 42, zo dňa 10. októbra 2016).
Autor článku: Mgr. Ján Bocan