Okres Snina a krása ľudovej architektúry

Do múzeí ľudovej architektúry v prírode alebo inak povedané do skanzenov sa umiestňujú stavby, ktoré nie je možné chrániť (napríklad kvôli výstavbe priehrad, diaľníc a podobne) na ich pôvodnom mieste. Samotné pomenovanie skanzen vzniklo podľa prvého múzea tohto druhu, ktoré bolo zriadené v parku s názvom Skansen vo švédskom Štokholme v roku 1891.

Na Slovensku sa v súčasnosti nachádza celkovo desať múzejných expozícií v prírode (skanzenov), ktoré prezentujú pamiatky ľudovej stavebnej architektúry, kultúrnych zvykov a obyčajov zo života ľudí a v neposlednom rade aj pamiatky technického charakteru.

Na východe Slovenska sa nachádzajú štyri skanzeny, konkrétne na severovýchode Slovenska v Prešovskom samosprávnom kraji – v Humennom, vo Svidníku, v Bardejove a v Starej Ľubovni. Rozhodli sme sa ich navštíviť a zistiť, či sa v týchto prírodných múzeách nenachádzajú i nejaké objekty pochádzajúce z okolia Sniny.

Humenné: Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Skanzen bol sprístupnený verejnosti v roku 1984. Je súčasťou Vihorlatského múzea.

Z územia okresu Snina sa v skanzene nachádza hneď niekoľko objektov.

Tento obytný dom so šindľovou strechou stál pôvodne v obci Klenová.
Interiér obytného domu z Klenovej.
A tento obytno-hospodársky dom so slamenou strechou stál pôvodne v obci Kalná Roztoka.
Interiér obytno-hospodárskeho domu z Kalnej Roztoky.
A takto vyzerá obytno-hospodársky dom, ktorý stál pôvodne v obci Zemplínske Hámre.
Interiér obytno-hospodárskeho domu zo Zemplínskych Hámrov.
V jednej z jeho izieb sa nachádza expozícia venovaná hrnčiarstvu.
Ku každému správnemu domu patrila i pivnica so sýpkou. Táto pochádza z obce Ruská Volová.
A v centre každej väčšej obce stál kedysi i drevený kostol. Tento drevený chrám svätého archanjela Michala pochádza z obce Nová Sedlica.

Drevený chrám svätého archanjela Michala bol postavený v roku 1764. Do skanzenu v Humennom bol premiestnený ako úplne prvý, ešte v roku 1972. V rokoch 1973 až 1974 bol zložený do pôvodnej podoby, aby mohol skoro ďalšie dve dekády slúžiť pravoslávnym veriacim. Chrám je dominantou skanzenu a najväčším lákadlom turistov.

Okrem spomenutých objektov sa v humenskom skanzene nachádza i niekoľko objektov pochádzajúcich z obcí, ktoré kedysi patrili do okresu Snina, no časom sa stali súčasťou okresu Humenné. Konkrétne ide o kováčsku dielňu a obytno-hospodársky dom z Nechválovej Polianky a obytný dom s vodným mlynom z Vyšnej Jablonky. Za povšimnutie stoja aj časti úzkokoľajovej železnice s vagónikmi, aké sa v minulosti používali pri zvážaní dreva z upätí Vihorlatských vrchov.

Svidník: Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry

Skanzen bol sprístupnený verejnosti v roku 1982. Je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry.

V skanzene sa nachádzajú dva objekty pochádzajúce z okresu Snina.

Obytno-hospodársky dom z obce Topoľa.
Interiér obytno-hospodárskeho domu z Topole.
A obytno-hospodársky dom z obce Uličské Krivé s typickým oborohom na uskladnenie sena a dreveným plotom v popredí.
Interiér obytno-hospodárskeho domu z Uličského Krivého.

V skanzene sa nachádza aj kováčska dielňa zo Stariny, ale nie z tej našej, po ktorej je pomenované aj vodné dielo, ale z obce Starina v okrese Stará Ľubovňa. Turistov možno poteší informácia, že priamo v priestoroch skanzenu sa nachádza i reštaurácia s priliehavým názvom „Korczma“.

Bardejovské Kúpele: Múzeum ľudovej architektúry

Skanzen bol sprístupnený verejnosti v roku 1965 ako úplne prvé zariadenie tohto druhu na území Slovenska. Je súčasťou Šarišského múzea v Bardejove.

V skanzene sa nachádzajú celkovo dva objekty pochádzajúce z okresu Snina.

Tento obytný dom pochádza z obce Hrabová Roztoka.
Interiér obytného domu z Hrabovej Roztoky.
Drevený chrám svätého Mikuláša pochádzajúci z obce Zboj.
V interiéri chrámu je umiestnená replika pôvodného ikonostasu z 18. storočia.

Drevený chrám svätého Mikuláša z roku 1775 je považovaný za jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území. Do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch bol prevezený v roku 1967. V kúpeľoch sa nachádza i múzeum venované tradičným remeslám. V expozícii týkajúcej sa hrnčiarstva sme objavili i jeden krčah pochádzajúci priamo zo Sniny.

Krčah zo Sniny v múzeu v Bardejovských Kúpeľoch.

Stará Ľubovňa: Národopisná expozícia v prírode

Skanzen bol sprístupnený verejnosti v roku 1985 a spolu s hradom je súčasťou Ľubovnianského múzea.

V skanzene sa nenachádza žiadny objekt pochádzajúci z okresu Snina. Avšak istú spojitosť so Sninou sme objavili. V skanzene bola v auguste tohto roku (to jest 2024) otvorená expozícia venovaná Jánovi Lazoríkovi, dlhoročnému pracovníkovi múzea v Starej Ľubovni, ktorého potomkovia žijú aj v Snine.

Ján Lazorík.
A jeho osobný automobil.

Za silnú stránku skanzenu je možné považovať vtipné popisy narozprávané komikmi Silných rečí týkajúce sa jednotlivých objektov v skanzene.

A na záver ešte jedna zaujímavá kuriozita.

Hanušovce nad Topľou: Archeopark

Archeopark bol sprístupnený verejnosti v roku 2014 a spolu s kaštieľom je súčasťou Krajského múzea v Prešove.

Ide o skupinu objektov pochádzajúcich z rôznych, no veľmi starých historických období. Nájdeme tu paleolitický objekt zhotovený na základe nálezu v obci Tibava, chatu z mladšej doby kamennej zhotovenú na základe nálezu z Košíc, obydlia z mladšej doby bronzovej zhotovené na základe nálezov v Sedliskách a Nižnom Hrušove. Predlohou pre keltský objekt z mladšej doby železnej sa stal nález z obce Zemplín, predlohou pre slovanský zrubový dom sa stal nález pôdorysu objektu z obce Skrabské. Obytná zrubová stavba so šindľovou strechou bola postavená podľa nálezu v obci Vlača. V archeoparku sa nachádza i replika jednej z takzvaných východoslovenskej mohýl z obdobia eneolitu, ktoré boli objavené na území severovýchodného Slovenska od Svidníka až po Dlhé nad Cirochou (o ktorých sme ešte len nedávno publikovali samostatný článok).

A takto nejako vyzerá replika eneolitickej mohyly východoslovenského typu.
A nejako takto vyzerá jej interiér.

Na záver ešte jedno dôležité upozornenie týkajúce sa archeoparku, ktoré ocenia najmä rodičia:

V priestore archeoparku je zakázaný výraz: Nedotýkajte sa! Všetky predmety, ktoré sa tam nachádzajú sú repliky určené k tomu, aby si ich návštevníci chytili do ruky a odniesli si domov zážitok (dotyku s minulosťou).

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.