V prvej časti seriálu „Poloniny vo filme“ som popísala dokumentárne filmy hovoriace o živote v Poloninách, ktoré boli natočené do roku 1989. V tejto časti by som čitateľom chcela predstaviť filmy natočené po roku 1989 (teda po páde socializmu). Nová politická doba priniesla obyvateľom nové problémy a nové výzvy. Časť filmov zobrazuje občanov poloninských dedín prijímajúcich demokraciu a nové ekonomické podmienky. Jednou z tém časti filmov je naďalej výstavba vodnej nádrže Starina a dôsledky vysťahovania miestnych ľudí.
Poloniny v dokumentárnych filmoch:
Ruský Potok alebo lekcia z demokracie v ČSFR (1991)
réžia: Miroslav Smolák, čas: 30 min.15 sek.
Skvelý film! Jeho dej prebieha počas parlamentných volieb a volieb do samosprávy v roku 1990. Autor filmu s kamerou navštívi obec Ruský Potok a rozpráva sa s obyvateľmi o tom, ako sa cítia v novom politickom zriadení. Pýta sa ich na život v časoch socializmu a na očakávania od nového systému. V pozadí rozhovorov prebiehajú voľby, vrátane voľby starostu obce. Problém tkvie v tom, že Ruský Potok nepostavil žiadneho kandidáta na starostu. Film je plný humoru, ale aj sympatií k obyvateľom. Režisérovi sa podarilo zachytiť zmätok v mysliach ľudí, ktorí sa zrazu ocitli pred nutnosťou čeliť novým životným podmienkam. Film bolo kedysi možné zakúpiť v Galérii Miro v Prahe, priamo u režiséra Miroslava Smoláka, ktorý je jej riaditeľom.
Odsud – potiaľ (1992)
réžia: Fero Fenič, čas: 20 min.
Pár týždňov pred voľbami v roku 1992 navštívime dve obce niekdajšieho Československa: najzápadnejšiu obec Trojmezí a najvýchodnejšiu obec Nová Sedlica. Počujeme tamojších ľudí, ktorí rozprávajú o podmienkach v ktorých žijú. V prípade Novej Sedlice by sa mohlo zdať, že sa tam nič nezmenilo. Ľudia stále odchádzajú za prácou do Sniny alebo Českej republiky, stále trpia chudobu a nemajú dostatočné podmienky na to, aby dokázali zlepšiť svoj osud. Niektorí túžia po uplynulých rokoch, kedy boli dodávky a štát dával peniaze na rozvoj vidieka. Zaujímavý film, ktorý zachytil atmosféru na začiatku novej doby. Vo filme uvidíme tiež známy „domček Deduška Večerníka“ a jeho vtedajšieho majiteľa.
Medová Baba (2002)
réžia: Ladislav Csiky, čas: 9 min. 30 sek.
Krátky film o vzniku a odhalení monumentálnej sochy Medovej Baby na lúke pri Novej Sedlici. Hlavnou postavou filmu je jej autor Marek Žitňan, ktorého pri práci sprevádza kamera. Film vyrobila Galeria Miro. Kópiu som dostala od pána Andreja Smoláka – výtvarníka a maliara zo Sniny. Pokiaľ viem, film nebol nikde zverejnený.
…Z nikade (2007)
réžia: Ivana Lempeľová, čas: 21 min.
Film ukazuje, že Starina je stále nezahojenou ranou. Režisérka dáva slovo obyvateľom vysídlených dedín, ktorí rozprávajú o svojej dráme. Padajú silné slová. Oplatí sa vidieť!
Osadné (2009)
réžia: Marko Škop, čas: 63 min.
Ako udržať mladých ľudí v Osadnom? Ako prilákať turistov do obce? Odkiaľ vziať peniaze na stavbu Domu smútku a kláštora? O riešenie týchto problémov sa spoločne pokúšajú starosta obce Ladislav Mikuláško, miestny pravoslávny duchovný Peter Soroka a rusínsky aktivista Fedor Vico. Vydajú sa do Bruselu na pozvanie europoslanca Milana Gaľu. Dúfajú, že sa im tam podarí získať investičné prostriedky pre obec. Vtipný film, ktorý ukazuje stret očakávaní s tvrdou realitou Európskej únie. Film získal viacero ocenení: za najlepší dokument na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2009; cenu Slnko v sieti (udeľovanú najlepším slovenským filmom) v roku 2010 v kategóriách najlepšia réžia, najlepší dokument, najlepší strih a špeciálne ocenenie na 50. filmovom festivale v Krakove v roku 2010. Film je možné zakúpiť v obchode pri pravoslávnom kostole v Osadnom.
Poloniny tajomné a málo poznané (2010)
réžia: Iveta Buraľová, čas: 24 min.
Film predstavuje všetky najdôležitejšie turistické atrakcie Polonín – drevené kostolíky, vojnové cintoríny z obdobia Veľkej Vojny či prírodné zaujímavosti. Podľa mňa by film mohol predstavovať pekný suvenír pre turistov prichádzajúcich do Polonín. Bol vyrobený pre obec Ulič a predpokladám, že je nepredajný.
Vyhnala ich voda (2011)
réžia: Lenka Moravčíková-Chovanec, čas: 27 min.
Film ukazuje obyvateľov vysídlených v súvislosti s výstavbou vodnej nádrže obce Starina dedín, ktorí sa presťahovali na jedno zo sninských sídlisk. Hoci vidia pozitívne stránky sťahovania sa z vidieka do mesta, stále im chýba starý život a v myšlienkach a rozhovoroch sa stále vracajú do svojej domoviny.
Starina (2019)
čas: 20 min. 35 sek.
Film o výstavbe vodnej nádrže Starina a jej význame pre obyvateľov regiónu a celého východného Slovenska. Vznikol pri príležitosti 30. výročia uvedenia nádrže do prevádzky a je akýmsi reklamným filmom. Zrejme preto nebol v titulkoch uvedený autor filmu. Film sa oplatí vidieť predovšetkým pre nádherné zábery na nádrž a okolité hory z leteckého pohľadu.
A na záver ešte kuriozita. Aj keď zbieram len filmy zobrazujúce Poloniny a poloninské dediny, pri výskume som objavila informácie aj o dvoch starých filmoch, ktoré sa natáčali v Snine a Ubli.
Zoznam filmov:
HUKO (1952)
réžia: Pavel Gejdoš, čas: 22 min. 10 sek.
Film rozpráva o výstavbe oceliarní, ale snímky boli okrem iného natočené aj vo Vihorlate v Snine.
Jar pod Vihorlatom (1953)
réžia: Ladislav Kudelka, čas: 12 min. 5 sek.
Film rozpráva o živote a práci obyvateľov východného Slovenska. Snímky boli natočené v Snine a v Ubli.
V ďalších častiach predstavím Poloniny v historických, v dokumentárnych prírodopisných a v hraných filmoch.
Autorka textu: Beata Okulińska
Preklad z poľštiny: Mgr. Ján Bocan