V prvej a druhej časti môjho seriálu som popísala dokumentárne filmy, ukazujúce život v Poloninách. V tejto časti predstavím prírodopisné filmy a hrané filmy zobrazujúce Poloniny.
Prírodopisné filmy
Azda prvý film o prírodnej kráse Polonín filmári natočili ešte v 60. rokoch minulého storočia. Z Archívu RTVS mi totiž poslali správu, že evidovali film s názvom Poloninský prales z roku 1964. Bohužiaľ, o pár týždňov neskôr som dostala správu, že tento film sa nezachoval, respektíve bol premazaný (!!!). Ďalšie prírodopisné filmy, ktoré poznám, pochádzajú už z posledného desaťročia. To samozrejme neznamená, že v predchádzajúcich rokoch nikto nenakrútil žiadne dokumenty o poloninskej prírode. Je celkom možné, že existujú filmy, o ktorých zatiaľ nič neviem.
Poloniny v prírodopisných filmoch:
Návraty k divočině. Národný park Poloniny (2011)
réžia: Petra Všelichová, čas: 26 min.
Návraty k divočine je názov cyklu Českej televízie, ktorého témou sú národné parky nachádzajúce sa na území bývalého Československa. Cyklus pozostáva z trinástich častí, desiata je venovaná Národnému parku Poloniny. V tomto filme vandrujeme spolu so sprievodcom celého filmového cyklu, českým hudobníkom Tomášom Kočkom, po Poloninách a stretávame ľudí, ktorí nám o nich rozprávajú. Sú to hlavne pracovníci Správy Národného parku. Dozvieme sa o prírodných hodnotách, bukových pralesoch a zubroch, a taktiež o dejinách tohto územia. Je to veľmi zaujímavý film!
Vlčie hory (2013)
réžia: Erik Baláž, čas: 48 min.
Jeden z najlepších slovenských prírodopisných filmov. Poukazuje na jedinečnosť prírody Vlčích hôr, teda poloninských Beskýd v poľsko-slovensko-ukrajinskom pohraničí. Autori filmu (okrem Erika Baláža sú nimi aj Karol Kaliský a Jozef Fiala) precestovali Vlčie hory s kamerou a tri roky nakrúcali divokú prírodu. Jednou z najväčších predností tohto filmu je, že filmári nepoužívali žiadne pomôcky (napríklad na lákanie zvierat) a natáčali zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Je to krásny a jedinečný film. Odporúčam každému! Komentár číta jeden z najlepších slovenských hercov Marián Geišberg. Film je možné zakúpiť v internetovom obchode producenta.
Návrat zubra (2015)
réžia: Jana Sadloňová, čas: 26 min.
Zaujímavý film o reštitúcii zubra európskeho na Slovensko. Z filmu sa dozvieme o dôvodoch vyhynutia týchto zvierat, no dozvieme sa aj o etapách vypúšťania preživších jedincov do voľnej prírody. Niektoré snímky boli natočené v Národnom parku Poloniny. Komentár číta známy slovenský herec Marek Ťapák. Film vznikol na objednávku Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky. Bol odvysielaný v jednej zo slovenských televízií. Vyšiel na DVD ako nepredajný propagačný film.
Karpatské bukové pralesy na Slovensku (2015)
réžia: Zdeno Vlach, čas: 30 min.
Film predstavuje prírodu štyroch rezervácií zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO: Stužica, Rožok a Havešová (Národný park Poloniny) a Vihorlat (Chránená krajinná oblasť Vihorlat). Ide o skutočne nádherné zábery a pozretie filmu by malo byť povinné pre všetkých milovníkov poloninskej prírody. Komentár číta známy slovenský herec Marek Ťapák. Film vznikol na objednávku Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky. Vyšiel na DVD ako nepredajný propagačný film.
Hrané filmy
Hrané filmy, ktoré boli natočené v Poloninách alebo sa týkajú oblasti Polonín, sa zaoberajú hlavne témami ako chudoba regiónu a pašovanie ľudí a tovaru. Zatiaľ existujú iba tri filmy, ale v súčasnej dobe sa pripravuje štvrtý.
Poloniny v hraných filmoch:
Návrat bocianov (2007)
réžia: Martin Repka, čas: 100 min.
Veľká časť deja tohto filmu sa odohráva v Runine. Škoda, že o tom svedčí len tabuľa s názvom obce, ktorá sa objaví, keď hlavná hrdinka príde navštíviť babku. Zábery vznikli v Nemecku a v okolí Rožňavy, Ružomberka a Slovenského Raja. Hrdinkou filmu je mladá Nemka Vanda, ktorá keď príde o prácu a odíde od priateľa, vyberie sa navštíviť svoju starú mamu. Tá sa nedávno vrátila do svojho rodiska – malej dedinky na východnom Slovensku – Runiny. V dedine sa Vanda zoznámi s históriou dávnej lásky svojej babky a stretne ľudí, ktorí pašujú imigrantov cez hranicu. Čo sa divák dozvie z filmu o Runine?
To, že sa nachádza hneď pri hraniciach s Ukrajinou, a že priamo popri obci vedie pašerácka stopa. Mafia tade prevádza 20 tisíc ľudí ročne, z nich niektorí cestou zomierajú a mŕtvych pochovávajú na miestnom cintoríne. Niektorí obyvatelia sú nútení spolupracovať s mafiou. Dozvieme sa tiež, že v Runine žila počas druhej svetovej vojny početná nemecká menšina. Runinskí Nemci boli z obce vyhnaní hneď po vojne. So sebou si mohli vziať len najnutnejšie veci a na najbližšiu železničnú stanicu museli prejsť 100 kilometrov pešo. Zaujímalo by ma, čo na to hovoria obyvatelia skutočnej Runiny? Vo filme hrajú známi slovenskí herci Zuzana Mauréry, Radoslav Brzobohatý a Lukáš Latinák. Film nevyšiel na DVD. Bol odvysielaný slovenskou televíziou.
Čiara (2017)
réžia: Peter Bebjak, čas: 108 min.
Tento film asi netreba nikomu predstavovať. Jeho dej sa odohráva na slovensko-ukrajinskom pohraničí v roku 2007, tesne pred vstupom Slovenska do Schengenského priestoru. Pre ľudí, ktorí sa živia pašovaním, je to posledná možnosť, kedy môžu zarobiť viac peňazí. Jedným z nich je Adam Krajňák, manžel, otec a vedúci skupiny pašerákov cigariet. Keď sa mu do cesty postaví ukrajinský gangster Krull, dôjde k tragédii. Scenár filmu bol založený na skutočných príbehoch, vyrozprávaných obyvateľmi regiónu.
Vo filme hrajú Tomáš Maštalír a Emília Vášáryová. Film získal hlavnú cenu (Kryštálový glóbus) a cenu za réžiu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2017 a až šesť cien Slnko v sieti (udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia) v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepší herecký výkon (Tomáš Maštalír), najlepšia hudba, najlepší strih a najlepší zvuk. Zábery filmári okrem iného natočili aj v kameňolome Beňatina a v Ubli, ako aj v Českej republike a na Ukrajine. Jedna zo scén sa nakrúcala na ceste Stakčín – Príslop. Film vyšiel na DVD.
Pura vida (2019)
réžia: Martin Gonda, čas: 30 min.
Ide o študentský diplomový film, inzerovaný ako prvý hraný film v rusínskom jazyku. Rozpráva príbeh dvoch bratov vyrastajúcich vo svete dospelých, ktorí sa nevedia vyrovnať s problémami a zodpovednosť za svoje zlyhania prenášajú na svoje deti. V prvom rade skvelý Martin Piško, ktorý hral mladšieho brata. Dojímavý film! Zábery filmári natočili okrem iného v Snine, v okolí Stakčína a Kolbasova a obciach Uličskej doliny.
Martin Gonda, režisér filmu Pura vida, už pracuje na svojom prvom celovečernom hranom filme s názvom Potopa. Jeho témou je vysídlenie siedmich rusínskych obcí v súvislosti s výstavbou vodnej nádrže Starina.
V ďalšej časti seriálu o „poloninských“ filmoch predstavím historické dokumentárne filmy a napíšem pár slov o tom, čo sa o Poloninách odvysielalo v spravodajskom filmovom týždenníku s názvom Týždeň vo filme.
Autorka textu: Beata Okulińska
Preklad z poľštiny: Mgr. Ján Bocan