Poloniny vo filme IV.

V predchádzajúcich častiach tohto cyklu (Poloniny vo filme I., Poloniny vo filme II. a Poloniny vo filme III.) som popísala dokumenty o Poloninách a ich obyvateľoch. V tejto časti uvediem dokumentárne historické filmy a napíšem aj informácie o Poloninách, ktoré sa objavili v týždenníku Týždeň vo filme.

HISTORICKÉ FILMY

Dokumentárne historické filmy v mojich zbierkach sú filmami, ktoré boli natočené v priebehu posledného desaťročia. Autorom všetkých je Peter Ďurišin, známy trebišovský filmár, ktorý prostredníctvom filmov už vyše desať rokov prezentuje históriu Zemplína. Spomedzi desiatok filmov, ktoré natočil, sa päť týka Polonín.

V Ďurišinových filmoch sú prezentované fakty ilustrované dokumentmi a grafikou, výpovede historikov a svedkov udalostí sa prelínajú s hranými rekonštrukciami daných udalostí, čo príbehu pridáva na dramatickosti a filmy sú veľmi zaujímavé na pozeranie.

Zoznam historických filmov zobrazujúcich Poloniny:

Správa (2012)
čas: 14 min. 55 sek.

Film predstavuje udalosti z novembra a decembra 1945, kedy sa v poloninských dedinách objavili ozbrojené bandy, ktoré sa hlásili k ukrajinským banderovcom. Banditi obyvateľov najskôr obrali o majetok, neskôr začali aj zabíjať. Ich obeťami boli okrem iného komunisti z Novej Sedlice a židia z Kolbasova. O udalostiach rozprávajú svedkovia: Juraj Biga z Novej Sedlice, Mária Halagová z Uličského Krivého a Zuzana Kičová z Kobasova.

Banderovci na Slovensku. Mikuláš Károly (2014)
čas: 11 min. 10 sek.

Film rozpráva príbeh kapitána Mikuláša Károlyho – vojaka československej armády, ktorý v júni 1947 velil jednotke bojujúcej s banderovcami pri Runine. Vo filme tieto udalosti popisujú Mária Hančáková z Runiny, Jozef Bobrík z Topole, Mária Halagová z Uličského Krivého a Vasiľ Vakulič z Uliča.

Boje o Humenné. Veľkonočná bitka (2020)
čas: 26 min.

Film rozpráva o bojoch o Humenné v čase prvej svetovej vojny medzi vojskami ruskej a rakúsko-uhorskej armády. Boje s prestávkami prebiehali v rokoch 1914 a 1915 aj v oblasti Uličskej doliny a okolí obcí Ruské, Starina, Dara a Stakčín. Film taktiež rozpráva o smrti ruského generála Myrbacha, ktorý zomrel v roku 1915 pri Zboji.

Karpatsko-užhorodská operácia 1944. Arpádova línia (2021)
čas: 10 min. 35 sek.

Námetom filmu je okrem iného i výstavba Arpádovskej línie. Bola to obranná línia, postavená v rokoch 1943 až 1944. Mala brániť Maďarsko pred útokom Červenej armády. Časť prechádzala chotárom obce Ulič a na jej výstavbe sa museli zúčastniť aj obyvatelia Uličskej doliny. Ďalšou témou filmu je oslobodenie poloninských obcí Červenou armádou v roku 1944. O týchto udalostiach rozprávajú Juraj Biga z Novej Sedlice, Juraj Piteľ zo Stakčínskej Roztoky, Mária Halagová z Uličského Krivého a Jozef Bobrík z Topole.

Úteky do ZSSR v rokoch 1939-1940 (2021)
čas: 13 min. 30 sek.

Film opisuje osudy Židov, okrem iného aj z územia Uličskej doliny. Tragické udalosti z tejto oblasti pripomína napríklad Gizela Lipovská z Uličského Krivého. Ďalšou témou sú osudy slovenských komunistov na území okupovanom Maďarskom, vrátane osudu Rudolfa Winera z obce Ulič. O tých udalostiach vo filme rozpráva Juraj Biga z Novej Sedlice.

TÝŽDEŇ VO FILME

Týždeň vo filme bol československým filmovým spravodajom, ktorý bol vysielaný v kinách po celom Československu – vždy pred premietaním filmov. Prvé číslo spravodaja sa dostalo na obrazovky už v júni 1945 a od roku 1983 bol spravodaj vysielaný pod názvom Kinožurnál. Posledné vydanie spravodaju sa dostalo do kín v roku 1990. Spravodaj prinášal informácie o politike, spoločenskom živote a kultúre.

V spravodaji sa sporadicky objavovali aj informácie týkajúce sa oblasti Polonín. Tieto som našla v zozname týždenníka:

  • Česi pomáhajú bratsky Slovákom (Týždeň vo filme 16/1946 – filmové zábery z Veľkej Poľany?)
  • Problémy v najvýchodnejšej oblasti nášho štátu (Týždeň vo filme 6/1968 – filmové zábery zo Stakčína, Uliča, Ubli, Ruského Potoka a Novej Sedlici)
  • Vihorlatský lesný priemysel (Týždeň vo filme 35/ 1955 a filmové zábery zo Stakčína)
  • Nová vodná nádrž Starina (Týždeň vo filme 7/1980 a filmové zábery zo Stariny)
  • Starina (Kinožurnál 47/1986 – filmové zábery zo Stariny)
  • Starina (Kinožurnál 24/1987 – filmové zábery zo Stakčína, Stariny a Polonín)
  • Košické sídliská bez vody (Kinožurnál 9/1987 – filmové zábery zo Stariny)

Moja zbierka filmov sa neustále rozrastá. Už pri písaní tohto článku som objavila alebo lepšie povedané sa dostala sa k informáciám o ďalších filmoch, takže je celkom pravdepodobné, že v dohľadnej dobe napíšem aj ďalšie pokračovanie venované cyklu Poloniny vo filme.

Na záver by som chcela spomenúť mená ľudí, ktorí boli nápomocní pri rozširovaní mojej filmovej kolekcie. Sú to: Janko Bocan – šéfredaktor Retrospektívy a ľudia, ktorých osobne nepoznám, no poslali pre mňa po Jankovi filmy alebo informácie o filmoch (Iveta Buraľová, Mária Mišková a Viliam Bartuš). Taktiež by som chcela spomenúť mená ako Andrej a Miroslav Smolákovci a Jozef Malenký. Všetkým veľmi pekne ďakujem!

Autorka textu: Beata Okulińska
Preklad z poľštiny: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.