Sninská pošta a jej história

V minulom roku sa v Snine konalo veľké množstvo podujatí zasvätených 700. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Rok 2018 ponúka hneď niekoľko významných výročí hodných pozornosti. Ukončenie prvej svetovej vojny v roku 1918 predstavuje dôležitý míľnik v ďalšom vývoji a smerovaní ľudskej spoločnosti. A práve s ním sú spojené mnohé ďalšie okrúhle výročia, ktoré si svet v priebehu tohto roka bude pripomínať.

Významné výročie si v tomto roku pripomína aj poštový úrad v Snine, ktorý bol otvorený ešte v časoch Rakúsko-Uhorska, v roku 1868 – teda pre 150 rokmi. V období prvej Česko-Slovenskej republiky sídlil v prenajatých priestoroch rodinného domu Gerlašinských, počas druhej svetovej vojny bol presťahovaný do vhodnejších priestorov domu, ktorý v medzivojnovom období obýval lekár Andrej Slávkovský. Až v povojnovom období bol  presťahovaný do priestorov novej budovy, v ktorá je jeho sídlom i v súčasnosti.

Dom, v ktorého prenajatých priestoroch sídlil poštový úrad v medzivojnovom období (na priloženej fotografii pred domom stojí dopravná značka), bol v rámci asanácie starej časti mesta, prebiehajúcej v období osemdesiatych rokov minulého storočia, zbúraný. Dom, v ktorom kedysi býval doktor Slávkovský, je dodnes súčasťou Staničnej ulice.

História poštovej správy v okrese Snina je zaujímavou témou regionálnej histórie, ktorú sme sa v tomto roku rozhodli spracovať a samotný výstup bádania by mala tvoriť publikácia, ktorú plánujeme vydať v druhej polovici roku 2018. Pri tejto príležitosti sa obraciame na verejnosť s prosbou o spoluprácu. Ak disponujete zaujímavými informáciami, respektíve dokumentmi (ako napríklad filatelistické materiály obsahujúce odtlačky poštových pečiatok, staré fotografie, prípadne spomienky a podobne) týkajúce sa fungovania pošty na území okresu Snina v minulosti a ste ochotní sa o ne podeliť, neváhajte a kontaktujte nás na adrese retrospektiva.eu@gmail.com.

Autor textu: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.