Svet Jozefa Barnu

V jeden novembrový sychravý deň roku 2017 sa vydal po 93. rokoch istý, už nie najmladší muž do svojho rodiska, ktoré má v pamäti ako najkrajší kút v nádhernej krajine, akú kedy v živote videl.

Rodný dom kedysi stál v zabudnutej dedine bez elektriny a poštového úradu v Hámorskom chotári, ktorý od sninského územia oddeľovala povestná hraničná hruška na poľnej ceste so Sninou. Na tú hrušku si pamätá veľmi dobre, pretože pri nej hrávali s kamarátmi futbal a počas zimnej fujavice pri nej nedočkavo čakávali rodičia s lampášmi na svoje deti vracajúce sa zo školy. Pamätá si na nemecké delá v záhrade, na mieste kde pred tým stávali úle pre včelie rodiny, ktoré musel dozerať, keď sa rojili. A ako rástol, okúsil snáď každý druh domácej práce. Pamätá si toho veľa, rodinný šenk, prvé kružidlo, sninské krémeše, hospodársku krízu i na dedinu zamorenú svrabom, či hladom i nemeckými vojakmi.

A nakoniec nezabudol ani na túto sychravú novembrovú sobotu roku 2017, kde sa vrátil na pozvanie, môžeme to tak už s istotou povedať, svojho priateľa Jána Bocana, s ktorým viac ako rok spolupracovali na útlej knižnej podobe SPOMIENKY NA ROKY DOSPIEVANIA, už nie najmladšieho muža Jozefa Barnu, rodáka tej najkrajšej obce v nádhernom kraji.


Jozef Barna počas návštevy múzea v Zemplínskych Hámroch.

Charizmatický pán Jozef Barna, plný života a spomienok očaril každého. Hltajúc každučké slovo vylovenej spomienky na život ľudí z murovaníc, chatrčí, z lesov a polí, z časov zachytených už len vyblednutým atramentom v matrikách, či zožltnutých čiernobielych fotografií.

A snáď si to nikto ani neuvedomil, ale v tú sobotu, keď sme boli súčasťou uvedenia do života zaujímavej spomienkovej publikácie v kruhu úžasných ľudí a priateľov, vznikla v mnohých z nás spomienka, ktorá raz bude dôležitou kapitolou spomínania v čase, keď prítomnosť bude budúcim generáciám neskutočne neuveriteľná.

Zemplínske Hámre sú najmladšou obcou nášho okresu, no jej obyvatelia si prešli strastiplnou cestou historických míľnikov našich dejín až po súčasnosť. Dnes je to moderné miesto s vyhliadkou bezpečného domova pre mladé rodiny v romantickom čarovnom prostredí. A aby sme mohli napredovať a žiť plnohodnotný život i v tomto najodľahlejšom regióne nášho Slovenska, mali by sme pochopiť, že pekné spomienky musia existovať v kontraste s tými negatívnymi, pretože ináč by nám ostal len prázdny a nudný život.

Svet Jozefa Barnu sa stal súčasťou našich svetov. Prostredníctvom publikácie SPOMIENKY NA ROKY DOSPIEVANIA: ZEMPLÍNSKE HÁMRE OČAMI JOZEFA BARNU sa jej čitatelia môžu ponoriť do čias, ktoré zhruba pred osemdesiatimi rokmi tvorili životnú realitu tohto vzácneho človeka.


Publikácie pripravené pre čitateľskú verejnosť.

Od tejto chvíle už ktokoľvek bude mať záujem nahliadnuť do časov presláveného hutníctva rodiny Rhollovcov, úzkokoľajnej železnice v ťažkých horských terénoch, pravých gazdovských jarmokov v Snine, prečítať si o voňavom chlebíku z domácej pece, či o pôvodných obyvateľov už neexistujúcich Valaškoviec alebo školských časoch „Karčmára Jožka“, má možnosť navštíviť knižnicu v sninskom kaštieli, kde niekoľko výtlačkov tejto úchvatnej publikácie čaká na svojich čitateľov.

Autor textu: Róbert Jakubec
Autor fotografií: Jozef Novák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.