Bankovka na podporu cestovného ruchu

Zberateľský fenomén

Kedysi to boli pohľadnice, odznaky a vlajky. Slúžili na rozvoj cestovného ruchu a podporu turizmu. Donedávna to boli pre zmenu turistické známky, ktoré opantávali pozornosť mnohých cestovateľov a turistov. Dnes sú to Euro Souvenir – spomienkové bankovky s hodnotou 0 euro, ktoré učarovali celej Európe. Od roku 2015 sa z Francúzska rozšírili aj do ostatných krajín Európy a podmanil si srdcia mnohých zberateľov. Ďalšie vydania sa objavili v roku 2016 v Nemecku a nasledovali ďalšie krajiny ako Belgicko, Švajčiarsko a Rakúsko. V roku 2018 sa bankovky nulovej hodnoty s označením Euro Souvenir objavili aj na Slovensku.

Rozličné pohľady

Ešte nedávno sa starí zberatelia klasických mincí pozerali s určitou dávkou skepsy na nových zberateľov pamätných euromincí. Vo väčšine prípadov ponuka pamätných mincí prevyšuje ich dopyt, čo je v poriadku, pretože mince, ktoré sa nedostanú do zbierok, putujú do obehu, kde sa rozptýlia a splynú s bežnými mincami. V závislosti od stavu a krajiny emisie majú pamätné mince v rukách zberateľov rozličnú hodnotu, ktorá je spravidla vyššia ako nominálna hodnota mince. V očiach platiacich zákazníkov cena pamätných mincí neprevyšuje ich nominál. Zbieranie pamätných mincí je možné označiť za určitý trend. Bankovky Euro Souvenir sú na jednej strane vyrobené na kvalitnom bankovkovom papieri, obsahujú ochranné prvky ako skutočné bankovky, ale skutočnými nie sú. Ich hodnota je „iba“ cenou záujmu o určitý motív. A je nutné zdôrazniť, že motívov obsiahnutých na doposiaľ vydaných „0 eurových“ bankovkách je naozaj viac než dosť. Na druhej strane, spomienkové bankovky Euro Souvenir si dokázali získať množstvo zberateľov klasických bankoviek a zaujímavým nápadom a atraktívnym prevedením oslovili veľké množstvo nových zberateľov – začiatočníkov.

Rozmanitosť motívov

Dôkazom rozmanitosti motívov a s tým spojeným záujmom zberateľov o bankovky Euro Souvenir je i vydávanie najrôznejšieho sortimentu týkajúceho sa budovania zbierky tohto druhu zberateľského materiálu. Okrem špeciálnych albumov a foldrov, bolo vydaných aj niekoľko katalógov monitorujúcich emisiu „nulových eurobankoviek“ na zberateľskom trhu. Iba na Slovensku bolo od roku 2018 vydaných približne 150 rôznych motívov, u niektorých je možné rozlišovať rôzne typy, najžiadanejšie motívy sa dokonca dočkali dotlače.

Rozvoj regiónov

Spomienkovú bankovku Euro Souvenir s vlastným motívom majú možnosť objednať samosprávy a rôzne organizácie, ktoré sa nachádzajú v určitom vzťahu k motívu, ktorý má byť na „nulovej bankovke“ obsiahnutý. Je trochu smutné, že doposiaľ nebola vydaná žiadna Euro Souvenir bankovka, ktorá by sa týkala určitej pamiatky alebo udalosti súvisiacej s mestom alebo okresom Snina. Nevedno, či je výroba spomienkovej bankovky veľmi nákladná alebo záujem miestnych podnikateľských subjektov a samospráv o tento druh artiklu veľmi nízky. Každopádne, za prvú lastovičku by bolo možné považovať bankovku, ktorú dňa 2. júla 2021 uviedla Asociácia informačných centier Slovenska. Bankovka sa tak dostala do predaja vo všetkých členských informačných centrách s označením AICES a teda ja do Sniny. Vydaná bola v náklade 15000 kusov a rozlišujeme u nej hneď dva varianty – klasický variant (12000 kusov) a klasický variant s prítlačou „ANNIVERSARY 2020“ (3000 kusov).

Zaujímavý prírastok

Napriek siahodlhej polemike, či nepravé bankovky s nominálnou hodnotou 0 vôbec patria do zbierok numizmatických, respektíve notafilických materiálov, motív spomínanej bankovky Euro Souvenir vďaka zastúpeniu sninskej pobočky v sieti Asociácie informačných centier Slovenska, hoci bez uvedenia názvu, poukazuje na polohu mesta Snina na mape Slovenska. Oba varianty danej bankovky je možné v Snine zakúpiť iba v Turisticko-informačnom centre pri cestovnej agentúre Unitur, Strojárska 102, v cene 3€/kus.

Lícna strana bankovky.
Rubové strany bankovky – hore klasický návrh, dole s prítlačou „ANNIVERSARY 2020“.

Bližšie informácie o „nulových bankovkách“ Euro Souvenir nájdete na internetovej stránke www.eurosouvenir.sk.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.