Cestný stĺpik pri kaštieli v Snine

(Ne)Zaujímavý stĺpik

Pri triedení a skúmaní starých fotografií neraz natrafíme na rôzne zaujímavé skutočnosti. Jednou z nich je i na prvý pohľad úplne samozrejmá vec, akou je bežný cestný stĺpik. Ešte začiatkom druhej polovice minulého storočia bola hlavnou cestou zo Sniny do Belej nad Cirochou a ďalej až do Humenného cesta smerujúca od križovatky pri kaštieli smerom na západ. Dnes ju poznáme ako ulicu Kapitána Nálepku.

Mapa zobrazujúca niekdajšiu hlavnú cestu.

Časť spomínanej križovatky zachytáva aj povojnová pohľadnica z 50. rokov minulého storočia zobrazujúca kaštieľ v Snine. Na tejto pohľadnici je zreteľne viditeľných niekoľko betónových cestných stĺpikov. Pôvodne boli štyri a boli rozmiestnené okolo križovatky a označovali okraje mostíka ponad šanec, aby vodiči idúcich vozidiel nezišli z cesty.

Cestné stĺpiky po okrajoch križovatky pred kaštieľom začiatkom 50. rokov minulého storočia.

Cestné stĺpiky sme objavili aj na medzivojnovej fotografii pochádzajúcej z 30. rokov minulého storočia.

Cestné stĺpiky po oboch stranách cesty vedúcej ku križovatke pred kaštieľom začiatkom 30. rokov minulého storočia.

Dali sme si námahu a pozorne sme prezreli aj niekoľko známych pohľadníc z éry Rakúsko-Uhorska. Aj na pohľadnici odoslanej v roku 1913, teda na pohľadnici ešte spred prvej svetovej vojny, sa nám podarilo objaviť hľadaný stĺpik.

Cestné stĺpiky (vľavo dole) na križovatke pred kaštieľom na pohľadnici odoslanej v roku 1913.

Všimli ste si? Všimli sme si za Vás…

Na základe vyobrazení dobových fotografií a pohľadníc nie je možné dvojicu stĺpikov presne datovať, vlastne ani dokázať, že vo všetkých spomenutých prípadoch ide stále o tie isté stĺpiky. Skúšku správnosti by bolo možné vykonať iba v prípade, že by sa pri ceste nejaký zo stĺpikov stále nachádzal.

Pohľad na kaštieľ v súčasnosti.

Dali sme si preto námahu a dané miesto sme skontrolovali. V súčasnosti sa pri ceste nachádza košatý ker. V jeho blízkosti sme stĺpik objavili. Teda nie celý stĺpik, ale iba jeho vrchol, pretože jeho veľká časť je zasadená hlboko v násype cesty.

Pohľad na starý cestný stĺpik.

Aj takéto drobné a na prvý pohľad nezaujímavé fragmenty histórie Sniny a okolia v sebe neraz ukrývajú zaujímavý príbeh. Viete o nejakých ďalších, ktoré by stáli za preskúmanie?

Autor článku: Ing. Radovan Vrabeľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.