Hámorská paráda

História osídlenia obce Zemplínske Hámre sa značne odlišuje od ostatných obcí v okrese Snina. Prví „Hámorčania“ tu prišli na pozvanie miestneho zemepána Jozefa Rholla, ktorý sa v Jozefovej doline pri Snine rozhodol vybudovať fabriku na spracovanie železnej rudy vyťaženej na úpätí Vihorlatských vrchov. V budovaní železiarskeho podniku po Jozefovi Rhollovi pokračoval jeho syn, Štefan Rholl. Ten v rámci železiarní založil i neveľkú zlievareň, v ktorej bola odliata aj železná socha bájneho hrdinu Herkula. Tá sa stala nepísaným symbolom mesta Snina a dodnes zdobí nádvorie miestneho kaštieľa. Z obdobia najväčšej slávy železiarní sa zachovala legenda, ktorá uvádza nasledovné:

V čase najväčšej prosperity železiarne, v máji – na sviatok Nanebovstúpenia Pána, sa konala slávnosť hámorských robotníkov – takzvaná „Paráda“. Po slávnostnom nástupe pracovníkov zaklali vola, ktorého potom kuchári varili vonku, vo veľkých kotloch. Pilo sa pri tom víno, pochádzajúce pravdepodobne z viníc, ktoré vlastnili Rhollovci vo Vinnom. Prítomné tu bolo i panstvo – dámy a páni – zo Sniny. V tento deň robotníci tancovali s kontesami a páni so ženami robotníkov.

V roku 2019 sa uskutočnil historicky prvý ročník novodobej „Hámorskej Parády“. Namiesto varenia hovädziny a popíjania vína pochádzajúceho z regionálnej vinice sa prezentovali ľudové remeslá a varili tradičné domáce jedlá. Na programe bolo aj vystúpenie Ľudovej hudby Šiňava a divadelné predstavenie Divadla Sofia. Prítomní hostia sa tým, že priniesli ukázať najväčší zemiak, ktorý vypestovali, mohli zapojiť do vopred vyhlásenej Súťaže o najväčšiu bandurku. V roku 2020 sa druhý ročník podujatia „Hámorská paráda“ kvôli nepriaznivej epidemickej situácii, žiaľ, neuskutočnil.

V nedeľu dňa 12. septembra 2021 sa po ročnej odmlke „Hámorskej paráde“ opäť dostane zaslúženej pozornosti. Na programe je otvorenie výstavy s názvom Vihorlatské vrchy: Minulosť a súčasnosť, vystúpenie folklórnej skupiny Gaštanka a ženskej speváckej skupiny Hámorčanka. Pre návštevníkov podujatia sú prichystané rôzne atrakcie, napríklad jazda na koni, ukážka podkúvania koní, či sokoliarska ukážka a fotografovanie so sokolom. Z tradičných remesiel bude prezentované napríklad korytárstvo, hrnčiarstvo a tkáčstvo. Tešiť sa možno na ukážku semenárenia spojenú s možnosťou výmeny semien, ktoré pripravila Semienkovňa Snina. Budú sa variť tradičné zemiakové jedlá a aj v tomto roku sa uskutoční Súťaž o najväčšiu bandurku a navyše i Súťaž v škrabaní zemiakov.

Ukážka historickej fotografie z pripravovanej videoprojekcie.

Podujatie sa bude konať prevažne v priestore nachádzajúcom sa vedľa obecného múzea. V múzeu bude sprístupnená už spomínaná výstava Vihorlatské vrchy: Minulosť a súčasnosť, ktorej súčasťou bude i videoprojekcia historických fotografií pochádzajúcich z obce Zemplínske Hámre a navyše budú mať návštevníci múzea možnosť si pred odchodom z múzea vlastnoručne vyraziť nový variant pamätného žetónu.

Organizátorom podujatia je obec Zemplínske Hámre v spolupráci s Múzeom v Zemplínskych Hámroch.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.