Kniha roka PSK 2017

V rámci Týždňa slovenských knižníc 2017 bola vyhlásená súťaž s názvom Kniha roka 2017 Prešovského samosprávneho kraja. Do 31. januára 2018 bolo možné nominovať súťažné knihy, ktoré boli prostredníctvom témy alebo autora textovej, respektíve obrazovej časti späté s Prešovským samosprávnym krajom. V termíne od 1. februára do 28. februára 2018 prebieha hlasovanie o knihu roka 2017. Publikácie sú rozdelené do dvoch kategórií – Beletria a Odborná literatúra. Medzi nominovanými knihami sa nachádzajú i publikácie týkajúce sa okresu Snina.

Medzi nominovanými titulmi sa nachádza napríklad monografia s názvom Kaštieľ v Snine, ktorá bola pokrstená v druhej polovici júna vodou z Cirochy, na pôde klasicistického kaštieľa v Snine. Ďalšou nominovanou knihou je publikácia Medzi troma hranicami, ktorá bola vydaná pri príležitosti konania rovnomenného turisticko-osvetového podujatia v obci Osadné v septembri 2017. Nominovanou bola aj publikácia s názvom Spomienky na roky dospievania, ktorej prevažná časť je tvorená spomienkou Ing. Jozefa Barnu – najstaršieho žijúceho rodáka pochádzajúceho zo Zemplínskych Hámrov, na v obci strávené roky detstva  a dospievania. Publikácia bola uvedená do života v novembri 2017 v priestoroch obecného múzea v Zemplínskych Hámroch. A nakoniec, medzi nominovanými knihami sa objavila i publikáciu s názvom Útek z pekla, ktorá bola slávnostne prezentovaná v priestoroch sninského kaštieľa v decembri minulého roku. Jej obsah sa týka svetovo najvýznamnejšieho rodáka zo Sniny – Ernesta Rosina – utečenca z koncentračného tábora v Osvienčime.

Keď sme na nejakú publikáciu týkajúcu sa mesta alebo okresu Snina zabudli, vopred sa ospravedlňujeme. Menovali sme iba knihy o ktorých máme vedomosť, že určite pochádzajú z nášho severovýchodného kúta Slovenska. Hlasovať je možné korešpondenčným i online spôsobom. Viac informácii nájdete na internetovej stránke Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.

Z kníh, ktoré sa umiestnia na prvých troch miestach súťaže v každom regióne Prešovského samosprávneho kraja, bude zostavená putovná výstava, postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici Prešovského samosprávneho kraja. Počas slávnostného vyhodnotenia súťaže budú z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získajú vecné ceny a zápisné v regionálnych knižniciach Prešovského samosprávneho kraja na 365 dní.

Autor textu: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.