Kuriozity v pohľadnicovej tvorbe

Klasickú pohľadnicu si vie predstaviť asi každý. Papierový obdĺžnik, ktorého prednú stranu tvorí obrazový motív, jeho zadná strana slúži na vypísanie adresy a správy a obsahuje taktiež priestor pre nalepenie poštovej známky. Existujú však aj menej typické pohľadnice.

Ako materiál na výrobu pohľadníc sa v drvivej väčšine prípadov používa papier. Existujú však aj pohľadnice vyrobené z iných materiálov, napríklad z plastu, brezovej kôry, papierom podlepenej látky, respektíve vyrobené z tenkej drevenej dyhy do ktorej je obraz vypálený.

V druhej polovici 60. rokov minulého storočia vydalo vydavateľstvo Orbis Praha takúto doslova a do písmena kurióznu pohľadnicu vtedajšieho Národného podniku Vihorlat Snina. Dolnú časť pohľadnice je možné oddeliť a takýmto spôsobom získať tri diapozitívy, pričom hornú časť pohľadnice je možné vypísať a odoslať.


Čo sa týka veľkosti pohľadníc, tak štandardom pre staršie pohľadnice boli iba dva rozmery – menší, používaný zhruba do prvej polovice 50. rokov (približne 90 x 140 mm) a väčší, používaný zhruba od prvej polovice 50. rokov (približne 105 x 150 mm). V dnešnej dobe sú vydávané aj pohľadnice menej štandardných tvarov a rozmerov (kruh, trojuholník, kosoštvorec, ale sú známe i pohľadnice v tvare pivového pohára, ľudskej postavy a podobne).

Vydavateľstvo Orbis Praha vydalo taktiež takúto podlhovastú pohľadnicu už zmieňovaného podniku Vihorlat Snina. V dnešnej dobe sú však pohľadnice netypických tvarov úplne bežné a preto ich po zberateľskej stránke nepovažujeme za zvlášť zaujímavé kuriozity.

Za kuriozitu je možné považovať aj pohľadnice vydávané s predtlačeným textom. Takéto pohľadnice je možné nazvať aj pohľadnicami pre lenivých ľudí. Jednoducho si kúpite pohľadnicu k určitej príležitosti, ktorú stačí jednoducho iba podpísať a odoslať.

Medzi spomínaný typ pohľadníc patria aj protestné pohľadnice. Pohľadnica bola vydaná Lesoochranárskym zoskúpením VLK, v rámci propagácie záchrany prirodzeného jedľovo-bukového lesa v prírodnej rezervácii Udava nachádzajúcej sa v Sninskom okrese, v katastrálnom území obcí Osadné a Hostovice.

Za kuriozitu v pohľadnicovej tvorbe je možné považovať pohľadnice obsahujúce prímes určitých cudzích materiálov. Istú dobu boli populárne pohľadnice zdobené drveným sklom, jemným pieskom, korkom, lisovanými rastlinkami a podobne. V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s pohľadnicami, na ktorých sú vyobrazené postavičky s nalepenými pohyblivými umelohmotnými očami alebo s hracím mechanizmom, v prímorských oblastiach sú populárne najmä pohľadnice s nalepenou mušľou, zrnkom kávy, drobnou mincou a podobne.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.