Klasickú pohľadnicu si vie predstaviť asi každý bežný človek. Papierový obdĺžnik, ktorého prednú stranu tvorí obrazový motív, jeho zadná slúži na vypísanie adresy a správy adresáta a obsahuje taktiež miesto pre nalepenie poštovej známky. Existujú však aj menej typické pohľadnice.
Ako materiál na výrobu pohľadníc sa v drvivej väčšine prípadov používa papier. Existujú však aj pohľadnice vyrobené z iných materiálov, napríklad z plastu, brezovej kôry, papierom podlepenej látky, respektíve vyrobené z tenkej drevenej dyhy do ktorej je obraz vypálený.
V druhej polovici 60. rokov minulého storočia vydalo vydavateľstvo Orbis Praha takúto doslova a do písmena kurióznu pohľadnicu vtedajšieho Národného podniku Vihorlat Snina. Dolnú časť pohľadnice je možné oddeliť a takto získať tri diapozitívy, pričom hornú časť pohľadnice je možné normálnym spôsobom vypísať a odoslať.
Čo sa týka veľkosti pohľadníc, tak štandardom pre staršie pohľadnice boli iba dva rozmery – menší – používaný zhruba do prvej polovice 50. rokov (približne 90 x 140 mm) a väčší – používaný zhruba od prvej polovice 50. rokov (približne 105 x 150 mm). V dnešnej dobe sú vydávané aj pohľadnice menejštandardných tvarov a rozmerov (kruh, trojuholník, kosoštvorec, ale sú známe pohľadnice v tvare pivového pohára, ľudskej postavy a podobne).
Vydavateľstvo Orbis Praha vydalo taktiež takúto podlhovastú pohľadnicu už spomínaného Vihorlatu Snina. V dnešnej dobe však pohľadnice netypických tvarov sú úplne bežné a preto ich nie je možné považovať za nijako zvlášť zaujímavé kuriozity.
Za kuriozitu je možné považovať aj pohľadnice vydávané s predtlačeným textom. Takéto pohľadnice je možné nazvať aj pohľadnicami pre lenivých ľudí. Jednoducho si kúpite pohľadnicu k určitej príležitosti, ktorú stačí jednoducho iba podpísať a odoslať.
Medzi spomínaný typ pohľadníc patria aj protestné pohľadnice ako je napríklad táto. Pohľadnica bola vydaná Lesoochranárskym zoskúpením VLK pred niekoľkými rokmi, v rámci propagácie záchrany prirodzeného jedľovo-bukového lesa v prírodnej rezervácii Udava nachádzajúcej sa v Sninskom okrese, v katastrálnom území obcí Osadné a Hostovice.
Za kuriozitu v pohľadnicovej tvorbe je možné považovať pohľadnice obsahujúce prímes určitých cudzích materiálov. Istú dobu boli populárne pohľadnice zdobené drveným sklom, jemným pieskom, korkom, lisovanými rastlinkami a podobne. V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s pohľadnicami, na ktorých sú zobrazené postavičky s nalepenými pohyblivými umelohmotnými očami alebo s hracím mechanizmom, v prímorských oblastiach sú populárne pohľadnice s nalepenou mušľou, zrnkom kávy, drobnou mincou a podobne.
Autor článku: Mgr. Ján Bocan