Kurz pečenia medovníkového pečiva

Mnoho Sninčanov si pamätá Františka Müllera ako notára, no možno nie každý vie, že Müller patril aj medzi vášnivých včelárov. Býval v prvom dome na pravej strane, hneď za mostom cez Cirochu v smere na Humenné. Jeho dom disponoval veľkou kuchyňou, v ktorej sa v novembri roku 1960 konal Kurz pečenia medovníkového pečiva. Bola to jedna z mnohých aktivít, ktoré sa v meste konali, no časom vymizli z povedomia. Organizátorom tejto akcie bol Michal Kikuc – vtedajší riaditeľ Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici, ktorý bol zároveň predsedom včelárskeho spolku v Snine. Vtedajším tajomníkom sninských včelárov bol farár Jozef Gič. Lektorkou kurzu bola pani Zlatica Malá pochádzajúca z Košíc, ktorá cestovala z mesta do mesta a robila školenia a osvetu spomínanej činnosti. Kurz sa tešil obľube a zúčastnilo sa ho približne tridsať sninských žien. Aktivity sninských včelárov boli veľmi obľúbené. Prvý ročník pečenia medovníkového pečiva sa uskutočnil v dome Františka Müllera, no po ňom nasledovali ešte ďalšie štyri. Tie sa už konali na pôde Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici. Piaty ročník podujatia bol dokonca prepojený s tanečnou zábavou organizovanou vo vtedajšom Závodnom klube na sídlisku. Každý zúčastnený si mal možnosť zakúpiť tombolu. Hlavné ceny v tombole boli tvorené výrobkami upečenými na kurze.  Prvou cenou bol obrovský medovníkový domček spolu s medovníkovými figúrkami zobrazujúcimi Janka a Marienku a ďalšie rozprávkové rekvizity. Ďalšími cenami boli menšie medovníkové výrobky.


Prvý ročník Kurzu pečenia medovníkového pečiva – na fotografii v smere zľava doprava – pani Mária Gerbocová, Anna Gičová, Mária Harmaňošová. Meno poslednej ženy sa žiaľ doposiaľ nepodarilo zistiť. Ak ste spoznali aj poslednú pani na fotke alebo si pamätáte na podobnú udalosť, napíšte o tom na retrospektiva.eu@gmail.com. Staršia pani v pozadí je pani Lívia Müllerová, v tom čase vo veku 61 rokov.

Dôkazom aktivity sninských včelárov bolo aj organizovanie mnohých kultúrnych zájazdov. Ako príklad možno uviesť niekoľkodňový zájazd na Skalnaté pleso. Okrem toho sninskí včelári navštívili aj Vyšné Ružbachy, jaskyňu Domica a podobne.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.