Karpatské bukové pralesy v striebre

V marci 2015 bola emitovaná ďalšia zberateľská minca, tentokrát v hodnote 10 €, týkajúca sa Karpatských bukových pralesov, medzi ktoré patria aj pralesy Havešová, Rožok, Stužica a Vihorlat, nachádzajúce sa v okrese Snina, v prevažnej miere na území národného parku Poloniny.

Oproti roku 2010, kedy bola emitovaná prvá zberateľská minca s tematikou Polonín sa stalo štandardom (za patričný doplatok) pridávať k minci aj certifikát prvého dňa uvedenia mince. Tieto certifikáty sú vyrábané v limitovanom náklade, preto nie je pravidlom, že ku každej minci existuje certifikát. Ten je určený iba pre tých najrýchlejších.

Slovenské zberateľské mince sa razia vo dvoch vyhotoveniach. Bežným, štandardným spôsobom sa rozumie razba mince bežnými razidlami, bez zvláštneho zaobchádzania a starostlivosti. Vyhadzovanie mince z raznice a následnú manipuláciu s mincami riadi automat. Takto vyhotovená minca sa označuje písmenami BK (bežná kvalita). Ukážkovým, nadštandardným spôsobom sa rozumie razba mince špeciálnymi leštenými razidlami, ktorých pole je vysoko vyleštené a reliéf je matný. Minca vyrazená takýmto spôsobom disponuje zrkadlovým leskom. Taktiež samotnej razbe a záverečnej manipulácii s mincou je venovaná zvýšená pozornosť. Hotové mince sú z razidla odoberané ručne spôsobom zamedzujúcom akékoľvek poškodenie a následne sú leštené jemnými textilnými kotúčmi. Tento typ vyhotovenia sa označuje ako PROOF (ukážková kvalita). Zberateľské mince sú uložené v plastových bublinách.

K zberateľským minciam sú pribalené informačné letáky.

Údaje o minci

Autor:Karol Ličko
Materiál:Ag 900, Cu 100
Hmotnosť:18 g
Priemer:34 mm
Hrana:nápis: „ ─ WORLD HERITAGE ─ PATRIMOINE MONDIAL“
Výrobca:Mincovňa Kremnica
Rytec:Dalibor Schmidt
Náklad:v bežnom vyhotovení 3 300 ks
v proof vyhotovení 6 200 ks
Emisia:23. 3. 2015

Regionálnych numizmatických produktov pochádzajúcich z okresu Snina je v súčasnosti veľmi málo. Veríme však, že v blízkej budúcnosti by mohol nastať obrat k lepšiemu.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.