Marcus Frieder – Rodák zo Sniny

Slovensko je síce malou krajinou v srdci Európy, no predstavitelia Slovenského národa žijú roztrúsení po celom svete. K slovenským koreňom sa hlási aj množstvo známych osobností. Jon Bon Jovi, Jim Caviezel alebo Dave Grohl – sú celebritami, ktorých minimálne jeden z predkov pochádzal zo Slovenska. Starí rodičia herca Jona Voighta, ktorý je otcom populárnej herečky Angeliny Jolie, emigrovali do Spojených štátov z Košíc. Rodičia svetoznámeho umelca Andyho Warhola pochádzali z obce Miková, (okres Stropkov), stará mama herca Paula Newmana pochádzala z obce Ptičie (okres Humenné). Na tomto mieste by bolo vhodné položiť otázku – „Sú svetoznámi aj nejakí Sninčania?“ Určite áno.

Marcus Frieder sa narodil 7. februára 1860 v Snine. Už ako chlapec disponoval vynikajúcimi organizačnými a manažérskymi schopnosťami. V roku 1890 emigroval do USA, kde nastúpil ako účtovník do Klots Throwing Company – spoločnosti na spracovanie hodvábu v New Yorku. V roku 1894 pradiareň v New Yorku vyhorela. Frieder sa chytil príležitosti a zabezpečil presun výroby do mesta Carbondale v štáte Pennsylvania. V novootvorenej pradiarni zamestnával ženy a dcéry baníkov, ktoré predstavovali nevyužitý pracovný potenciál v tomto drsnom kraji. Frieder sa stal manažérom a neskôr generálnym tajomníkom v stále prosperujúcejšom podniku. V roku 1914 to dotiahol až na prezidenta spoločnosti. Pod jeho vedením sa firma stala číslom jeden na stupnici spoločností pôsobiacich v hodvábnom priemysle na území Ameriky. V priebehu nasledujúcich rokov bolo zriadených množstvo prevádzok na spracovanie hodvábu na území viacerých amerických štátov. Fabriky postavené toho času, v ktorých sa zachovalo pôvodné vybavenie, sú v súčasnosti považované za medzinárodné historické pamiatky.

Producentom prírodného hodvábu je stredne veľký žltobiely motýľ – Priadka morušová. Húsenica priadky sa živí listami moruše. Kuklí v zámotku, ktorý jej zaručuje ochranu. Vlákno kokónu sa nazýva hodvábom a po rozmotaní je dlhé 900 až 1000 metrov. Hotové zámotky boli v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu.

Priadka morušová – producent prírodného hodvábu.

Frieder dopomohol k lepšiemu organizovaniu práce v spoločnosti Villa-Stearns Company, prostredníctvom ktorej uskutočnil import surového hodvábu z Číny a Japonska. Nad spomínanou spoločnosťou získal plnú kontrolu v roku 1916 a zmenil jej názov na General Silk Importing Company, Inc. V rokoch 1915 až 1921 sa táto spoločnosť stala najväčším dovozcom a predajcom nespracovaného hodvábu na území Ameriky.

Friederovi sa taktiež podarilo expandovať smerom na severovýchod – do štátov Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island a Connecticut, ktoré boli v tej dobe označované ako Nové Anglicko. V roku 1917 vzal Frieder pod svoje krídla ďalšiu spoločnosť – tentoraz ňou bola National Spun Silk Company a zároveň dal postaviť pradiareň v meste New Bedford v štáte Massachusetts. Išlo o najväčšiu fabriku na spracovanie hodvábu na celom území Spojených štátov amerických. Frieder postupne preberal kontrolu nad spoločnosťami operujúcimi v hodvábnom priemysle, ako aj zakladal ďalšie spoločnosti, prostredníctvom ktorých budoval hodvábne impérium. Spoločnosť Klots Throwing Company vlastnila v čase svojho najväčšieho rozmachu štrnásť pradiarní, ktoré zamestnávali viac ako šesť tisíc pracovníkov a disponovala celkovým ročným ziskom, ktorý bol rovný desiatkam miliónov dolárov.

Marcus Frieder (7. február 1860 – 13. október 1940)

Friederov pád bol predurčený prvými pokusmi o výrobu syntetického hodvábu a nástupom hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Marcus Frieder spolu so synom Leonardom zreorganizoval činnosť pradiarní a pod názvom General Textile Mills, Inc. celý podnik pridružili k spoločnosti Hendrick Manufactung Company of Carbondale, ktorej názov bol v roku 1958 zmenený na Gentex Corporation. Marcus Frieder zomrel v New Yorku 13. októbra 1940. Jeho syn Leonard Peter Frieder pôsobil ako biznismen až do svojej smrti v roku 1972.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

2 thoughts on “Marcus Frieder – Rodák zo Sniny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.