Karpatské bukové pralesy v zlate

Dňa 3. decembra 2015 bola emitovaná v poradí už tretia zberateľská minca týkajúca sa prírody nachádzajúcej sa v okrese Snina – tentokrát v zlate. Slovenské zberateľské mince sú v súčasnosti vydávané v troch nominálnych hodnotách – 10, 20 a 100 eur.

Oproti strieborným zberateľským minciam sú zlaté mince zabalené v luxusnej krabičke s papierovým prebalom.

V roku 2010 bola vydaná strieborná minca v hodnote 20 € s názvom Národný park Poloniny v mincovej sérii pod názvom Ochrana prírody a krajiny. Začiatkom roku 2015 bola vydaná ďalšia strieborná minca v hodnote 10 € s názvom Karpatské bukové pralesy. Koncom roku 2015 sa zberatelia dočkali zlatej mince v hodnote 100 € s rovnakým názvom – Karpatské bukové pralesy. Obe mince patria do mincovej série s názvom Prírodné svetové dedičstvo.

Za dôkaz tvrdenia, že motívy prírody na zberateľských minciach sú veľmi populárne, by sme mohli považovať fakt, že Mincovňa Kremnica spomínanú zlatú mincu vôbec nezaradila do voľného predaja vo svojom elektronickom obchode, pretože prakticky celý náklad bol ihneď po vydaní rozobraný na základe predchádzajúcej rezervácie produktu zberateľmi.

Bližšie informácie a detailný popis mince sa nachádza v informačnom letáku.

Údaje o minci

Autor:Mária Poldaufová
Materiál:Au 900, Ag 75, Cu 25
Hmotnosť:9,5 g
Priemer:26 mm
Hrana:vrúbkovaná
Výrobca:Mincovňa Kremnica
Rytec:Dalibor Schmidt
Náklad:4 100 ks v proof vyhotovení
Emisia:3. 12. 2015

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.