Medzi troma hranicami 2023

V tomto roku už po siedmy krát po sebe organizujeme turisticko-poznávacie podujatie Medzi troma hranicami. Ide o podujatie, ktorého úlohou je vytiahnuť ľudí von a ukázať im rôzne historické, kultúrne a prírodné zaujímavosti mesta a okresu Snina. Každý ročník podujatia je o niečom novom a prebieha stále na inom mieste. Každoročne pri príležitosti konania podujatia vydávame drobnú publikáciu, v ktorej je spracovaná história oblasti, kde sa podujatie v danom roku uskutočňuje. Každý účastník navyše získava potvrdenie o absolvovaní turistického pochodu a nejaký drobný spomienkový predmet.

Irenej Kontratovič (1881 – 1957)

V roku 2023 sme upriamili pozornosť na osobnosť kňaza Ireneja Kontratoviča, ktorý v rokoch 1904 až 1922 pôsobil ako správca gréckokatolíckej farnosti v obci Kolonica. V archívoch a knižniciach sme vyhľadali rôzne publicistické príspevky tohto kňaza venované histórii Kolonice. Jeho snahou bolo vytvoriť ucelenú monografiu obce, v ktorej sa nachádzajú napríklad príspevky k vysťahovalectvu a školstvu, ale i témam, ako je alkoholizmus v obci. Z objavených článkov sme zostavili publikáciu, ktorej prezentácia sa uskutoční v rámci podujatia Medzi troma hranicami. Účastníci podujatia si publikáciu Medzi troma hranicami: Kolonica v spomienkach Ireneja Kontratoviča budú môcť zakúpiť priamo na mieste. Ide o súbor doposiaľ nepublikovaných prekladov, ktoré opäť obohatia poznanie histórie regiónu v ktorom žijeme.

Tradičný turistický pochod sa uskutoční v okolí obce Kolonica. Začneme v priestore športovo-rekreačného areálu Bejvoč Kolonica, prejdeme časťou trasy niekdajšej úzkokoľajovej železnice Stakčín – Strihovce a navštívime najväčšie kamenné more vo Vihorlatských vrchoch, ktoré nesie názov Murovaná voda. Pýtate sa čo je to kamenné more? Ide pôvodne o odkrytý lávový prúd, ktorý sa časom vplyvom prostredia a erózie rozpadol na veľké kamenné bloky. Cestou späť navštívime Astronomické observatórium v Kolonickom sedle a vrátime sa naspäť do športovo-rekreačného areálu Bejvoč, kde na nás bude čakať malé pohostenie. Autobusovú dopravu zo Sniny do Kolonice a späť zabezpečíme.

Nenechajte si ujsť zaujímavé podujatie, ktoré sa uskutoční už 24. septembra 2023. Bližšie informácie o podujatí získate na našej facebookovej platforme. Už teraz sa tešíme na Vašu účasť.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.