V sobotu dňa 23. septembra 2023 sa s príchodom jesennej rovnodennosti skončilo leto. Počas prvej jesennej nedele sa uskutočnil v poradí už siedmy ročník turisticko-poznávacieho podujatia s názvom Medzi troma hranicami.
Predpoveď počasia na nedeľu nevyzerala vôbec dobre. Počas skorého rána síce na chvíľu zapršalo, no slabý vánok a prvé lúče vychádzajúceho slnka osušili chodníky a na krátku chvíľu to vyzeralo tak, že by sa počasie mohlo umúdriť. Okolo ôsmej hodiny však zahrmelo a z oblohy sa náhle spustil hustý lejak, ktorého úlohou bolo odradiť húževnatú zostavu turistov pripravených zdolať plánovaný okruh v priľahlom okolí obce Kolonica.
Na železničnej zastávke Snina-Mesto sa o pol desiatej napriek nie najlepšej vyhliadke na pekné počasie stretlo 40 turistov, ktorí sa vlastnými autami a pripraveným mikrobusom premiestnili do športovo-turistického areálu Bejvoč v Kolonici. Po krátkom privítaní účastníkov turistická skupina pod vedením turistického sprievodcu Dušana Reisera vykročila po ceste vedúcej do Vihorlatského pralesa.
Jednou z atrakcií, ktorá sa mala stať impulzom pre ďalší rozvoj cestovného ruchu v okrese Snina, mala byť takzvaná Cesta planét. Jej hlavná idea bola založená na tom, že jednotlivé stanice reprezentované planétami slnečnej sústavy budú od seba vzdialené v takých proporciách, v akých sú vzdialené skutočné planéty.
Cestou planét chceme poprepájať Sninský kameň, Šponáreň, kolonický Bejvoč, Nežiabec, aby turisti prišli na observatórium informačne pripravení. Keď turista zo Saturnu na Sninských rybníkoch šľape na Jupiter na Šponárni dve hodiny a z Merkúra na Venušu len dvadsať minút, tak si navždy zapamätá, že vzdialenosť zo Saturnu na Jupiter je oveľa väčšia ako z Merkúru na Venušu. Centrum Cesty planét predstavuje myslené Slnko na observatóriu v Kolonici, ktoré znázorňujú veľké slnečné hodiny.
Bývalý riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom RNDr. Igor Kudzej, CSc.
o projekte Cesta planét pre magazín Rusyn.sk dňa 16. júna 2009.
Z ôsmych zastavení Cesty planét boli v skutočnosti zrealizované iba dve zastavenia – stanica Mars a stanica Venuša v blízkosti obce Kolonica a jedno zastavenie – stanica Saturn na Sninských Rybníkoch. Mars je predstavený pilierom so symbolom planéty, na ktorom návštevníci objavia základné informácie o tejto planéte. Zastavenie „na Marse“ bolo prvým zastavením nedeľného turistického pochodu.
Veľká časť trasy turistického pochodu viedla miestami, ktorými kedysi premávala lesná úzkokoľajová lokomotíva na trati Stakčín-Strihovce. S výstavbou tejto trate sa začalo ešte v roku 1913 a do začiatku prvej svetovej vojny sa stihlo vybudovať 7,8 kilometra. V roku 1917 vo výstavbe trate pokračovala Rakúsko-Uhorská armáda. Po skončení vojny v rokoch 1921 až 1926 bol dobudovaný úsek vedúci do chotára obce Strihovce. Dodnes sa na tejto trati zachoval Barankov most a priepust v lokalite Šponáreň.
Cieľom turistického pochodu bola návšteva najrozsiahlejšieho kamenného mora Vihorlatských vrchov, ktoré je známe pod názvom Murovaná voda. Pozostáva z veľkých andezitových balvanov. Vihorlatské vrchy sú sopečného pôvodu a kamenné more vzniklo z pôvodných lávových prúdov, ktoré sa časom pod vplyvom erózie rozpadli na kamenné bloky vytvárajúce takzvané kamenné more.
Poslednou prekážkou cesty bolo zdolanie vrchu Prislop (507 metrov) a posledným zastavením turistického pochodu bola Venuša – stanica už spomínanej Cesty planét s Karpatskou panorámou v pozadí. Plánovaná návšteva observatória nakoniec kvôli časovému sklzu uskutočnená nebola.
Záver podujatia v priestoroch pohostinstva Bejvoč Kolonica patril slávnostnému uvedeniu publikácie Medzi troma hranicami: Kolonica v spomienkach kňaza Ireneja Kontratoviča, ktorú z prekladov dobových článkov zostavil Ing. Radovan Vrabeľ a symbolickým pokrstením uviedol do života Matúš Leňo, starosta obce Kolonica.
Ide o kompiláciu dobových článkov z pera kňaza Ireneja Kontratoviča, ktorý v rokoch 1904 až 1922 pôsobil ako správca gréckokatolíckej farnosti v obci Kolonica. Publikáciu je možné vnímať ako zrkadlo reflektujúce život obyvateľov obce spred vyše sto rokov. Obsahuje príspevky venované školstvu, emigrácii, ale aj každodenným záležitostiam ako nárečie alebo alkoholizmus. Každý, kto by mal o publikáciu záujem, môže si ju objednať na retrospektiva.eu@gmail.com. Cena výtlačku je 5 €.
Nasledoval – ako inak – výborný guľáš a pivo, zúčastneným bolo odovzdané potvrdenie o absolvovaní turistického pochodu a príležitostná pohľadnica. Posledná septembrová nedeľa tak splnila všetky očakávania a tí, ktorí sa v poslednej chvíli nechali odradiť nie najideálnejším počasím, môžu iba ľutovať. Organizátori podujatia si v najbližších dňoch na chvíľu vydýchnu a naberú nové sily, aby sa už čoskoro pustili do spracovávania ďalšej zaujímavej témy.
Hlavným organizátorom podujatia Medzi troma hranicami bolo občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť, spoluorganizátorom obec Kolonica, partnerom podujatia Turisticko informačná kancelária pri Cestovnej agentúre Unitur Snina, mediálnymi partnermi online časopis Retrospektíva a Sninské noviny. Na úplný záver ešte jedno veľké poďakovanie Matúšovi Leňovi, starostovi obce Kolonica a Michaele Kuzmovej, prevádzkarke pohostinstva Bejvoč Kolonica za ich veľkú ochotu a ústretovú spoluprácu. Ďakujeme.
Autor článku: Mgr. Ján Bocan