Morské oko nielen na Slovensku

Medzi najfrekventovanejšie turistické trasy v okolí Sniny určite patrí trasa Snina – Sninský kameň – Morské oko. Morské oko je najväčšie jazero nachádzajúce sa vo Vihorlatských vrchoch, zároveň najväčšie nekrasové jazero v Karpatoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Ľudový názov tohto jazera znel Veľké okno. Na starých nemeckých mapách bolo označované ako Meerauge, na maďarských Tengerszem. V minulosti bolo Morské oko často označované aj ako Veľké vihorlatské jazero. Morské oko leží na sever od Remetských Hámrov, juhovýchodne pod Sninským kameňom, z ktorého je na jazero krásny výhľad. Brehy jazera sú skalnaté a príkre, iba zo strany poľovníckeho kaštielika je prístup k jazeru voľnejší.

Na poľskej strane Tatier sa pod štítom Rysy nachádza pleso taktiež s názvom Morskie oko. Ide o najväčšie pleso Vysokých Tatier. Poľské Morské oko bolo v minulosti nazývané aj Rybie pleso, vzhľadom na jeho prirodzené zarybnenie, čo nie je u tatranských plies zvyčajné. Pomenovanie Morskie oko je viazané so starou legendou, podľa ktorej bolo pleso pod zemou spojené s morom. Oblasť okolo Morského oka a Doliny Rybieho potoka bola predmetom dlhotrvajúceho sporu medzi Rakúskom a Uhorskom, ktorého počiatok sa datuje ku koncu 16. storočia a o ktorom rozhodol až arbitrážny súd konaný v roku 1902 v prospech Rakúska.

Morským okom sa môže pochváliť aj Ukrajina. Najväčším prirodzeným jazerom v oblasti Polonín je Sinevirske jazero. V okolí jazera sa rozprestiera Sinevirsky národný park. V starších turistických sprievodcoch býva toto jazero označované aj ako Морське Око. Podľa legendy bol Vir mladý a chudobný horal a Siň bola krásna dievčina z dobrej rodiny. Rodičia dievčaťa mladej láske nepriali a nechali Vira zabiť a pochovať v lese. Siň pri Virovom hrobe plakala tak dlho, až naplakala celé jazero vody. Uprostred jazera sa nachádza malý ostrovček, podľa legendy Virov hrob.

S označením Morské oko sa stretneme aj v Maďarsku. Megyeri Tengerszem je maďarské pomenovanie jazera, pričom Megyer je názov vrchu, na ktorom sa jazero nachádza, slovo tenger je maďarským označením mora a slovo szem znamená oko. Maďarské Morské oko sa nachádza na sever od Sárospataku v blízkosti obce Károlyfálva. Jazero nie je prírodného pôvodu. V jeho priestoroch sa v minulosti nachádzal kameňolom a baňa. Z lámaného kameňa sa tu vyrábali mlynské kamene. Z dôvodu poklesu produkcie boli kameňolom a baňa v roku 1907 zatvorené a jama, ktorá vznikla ľudskou činnosťou, sa začala napĺňať dažďovou vodou. V roku 1997 bola oblasť Morského oka vyhlásená za prírodnú rezerváciu s celoročným prístupom, pričom maďarskí turistickí sprievodcovia označujú toto jazero za jeden zo siedmych divov Maďarska.

Mořské oko poznajú aj v Čechách. Ide o jazierko, ktoré vzniklo čiastočným zatopením lomu, nachádzajúcom sa na západnom úbočí vrchu s názvom Milíč, ktorý sa týči na východ od obce Karlovice. Keby sme usilovne hľadali, určite by sme dokázali objaviť ďalšie Morské oká aj na území iných štátov. No to už by bolo ďaleko nad rámec tohto článku a našich turistických možností.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.