Poloniny na poštovej známke

Poštová známka týkajúca sa poloninskej prírody s rozmermi 26,5 x 44,4 mm a nominálnej hodnoty 0,90€ bola vydaná dňa 06. 05. 2011 v spoločnej emisii EUROPA, ktorej témou v roku 2011 boli lesy. Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Karol Felix. Rytcom známky je František Horniak. Známka bola vytlačená ofsetovou technikou v tlačiarni Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s. v náklade 200 000 kusov.


Špeciálne vydanie poštovej známky určené pre zamestnancov pošty.

Dňa 29. 05. 2011 bola do poštovej prevádzky uvedená príležitostná poštová pečiatka, ktorej autorom je opäť Karol Felix. Pečiatka obsahuje symbolickú kresbu lesa (koruny dvoch stromov). Pečiatka sa používala od 15.00 do 17.00 na Námestí Centrum v Snine, nasledujúcich sedem dní na pošte Snina 1 a po siedmich dňoch v predajni POFIS, na Námestí slobody 27 v Bratislave.


Takto vyzerá obálka prvého dňa vydania

Toľko z oficiálnych informácii o prakticky zatiaľ jedinej poštovej známke a pečiatke týkajúcej sa okresu Snina. Známka bola vydaná v rôznych prevedeniach. Jedným z prevedení je obálka prvého dňa vydania (označovaná tiež FDC – First Day Cover), ktorá bola vydaná v náklade 3300 kusov a vytlačená v tlačiarni TAB s.r.o. v Bratislave.


Informácia uložená v obálke prvého dňa vydania.

Ďalším z prevedení je prepážkový list obsahujúci osem známok usporiadaných vo dvoch radoch po štyri kusy. Známkový hárok disponuje ozdobným okrajom.


Takto vyzerá samotný prepážkový list

Posledným prevedením v akom bola známka vydaná je pamätný list, ktorý obsahuje známku nalepenú na tematickom podklade s nápisom Európa 2011: Lesy – Národný park Poloniny.


A takto vyzerá pamätný list

Zaujímavosťou je, že FDC a pamätný list obsahuje pečiatku s dátumom uvedenia známky v ktorej je zakomponovaný dátum 06. 05. 2011 a slovo Stakčín. Príležitostná pečiatka, ktorá bola uvedená neskôr obsahuje ten istý obrazový motív, ale je rozmerovo väčšia, obsahuje dátum 29. 05. 2011 spolu s textom Uvedenie poštovej známky Európa – Lesy a slovko Stakčín bolo nahradené slovom Snina 1.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.