O osude Heleny Jakubovičovej

Dňa 22. septembra 2019 sa uskutočnil v poradí tretí ročník podujatia s názvom Medzi troma hranicami, ktorého súčasťou bola prezentácia dvojice publikácií regionálneho charakteru. Prílohy pochádzajúce z publikácie Selo pod Beskydom: Nová Sedlica v zápiskoch Juraja Bigu sme už v minulosti v rámci online časopisu Retrospektíva publikovali. Prílohu o osude Heleny Jakubovičovej pochádzajúcu z publikácie Medzi troma hranicami: Vampír z Bieščad v Uličskej doline sme sa vzhľadom k aktuálnemu dátumu rozhodli odpublikovať až dnes. Dňa 7. decembra 1945 sa totiž obyvatelia Uličskej doliny dozvedeli o udalosti, ktorá vstúpila do histórie pod pojmom Kolbasovský masaker…

Píše sa rok 1945. Od prechodu frontu územím okresu Snina ubehol približne rok. Miestne obyvateľstvo sa zviechalo z rán, ktoré mu spôsobila vojna. Mnohí sa museli vysporiadať so stratou svojich najbližších, strechy nad hlavou, drvivá väčšina sa pasovala aj s nedostatkom potravín, šatstva a iných vecí potrebných k prežitiu. V jari, ešte pred oficiálnym ukončením vojny, obyvatelia Uličskej doliny bojovali s týfusom. V jeseni sa v doline sninského okresu objavili banderovci. V najseverovýchodnejšej obci sninského okresu – v Novej Sedlici, sa tak stalo po prvýkrát už 1. septembra 1945. Obec sa stala ich vstupnými dverami do Uličskej doliny.

V noci zo 6. na 7. decembra 1945 zmasakrovali obyvateľov židovského pôvodu, ktorí sa zišli v dome židovského obchodníka Mendela Polláka v obci Kolbasov. Zavraždili sedem žien a štyroch mužov. Jediným svedkom masakru sa stala Helena Jakubovičová. Ona jediná prežila. Ukryla sa v posteli medzi vankúšmi. Banderovci ju nezbadali. Jej sestry – Ester a Sarah, toľko šťastia nemali. Na mieste ostala ešte hodinu po odchode vrahov. V miestnosti bolo po obetiach toľko krvi, že vytekala cez prah dverí von na ulicu. Z domu utiekla k Salamonovi Jakubovičovi, ktorý žil na druhom konci obce. V nasledujúci deň spoločne odišli do Humenného, aby so všetkými udalosťami oboznámili tamojšiu židovskú obec. Helena následne opustila územie bývalého Československa a informácie o jej ďalšom osude neboli jej krajanom dlho známe.

Prakticky až po Heleninej smrti sa dozvedáme o jej živote, ktorý nasledoval po Kolbasovskom masakri. Helena Jakubovičová odišla spolu so svojim blízkym príbuzným Aronom Tiechmanom, ktorý pôsobil ako milicionár v obci Ulič, do Spojených štátov amerických. Tam sa päť rokov po ukončení vojny vydala za Arnolda Robinsona, s ktorým prežila celý svoj nasledujúci život. S Arnoldom mala syna a dve dcéry. Neskôr sa stala starou mamou deviatich vnúčat a prastarou mamou šestnástich pravnúčat. Dňa 9. januára 2015 sa v novinách Scranton Times objavil nasledujúci nekrológ:

V stredu (7. januára 2015), zomrela v nemocnici Moseho Taylora vo veku 87 rokov, Helena Robinsonová zo Strantonu. Nasledovala tak svojho manžela Arnolda Robinsona, ktorý zomrel v roku 2009 vo veku 89 rokov. Helena Jakubovičová sa narodila Bernardovi a Cile Jakubovičovej, rodenej Judkovičovej dňa 26. decembra 1927 v Hostoviciach, ale väčšinu svojho života pred holokaustom strávila spolu s rodinou v Kolbasove. Po vyhostení z domova v roku 1941 a hrôzach koncentračných táborov v Osvienčime a Neuengamme – Salzwedel, Helena prežila svojich rodičov, dve sestry a brata, ktorí boli zabití nacistami a ich spolupracovníkmi. Jej životný príbeh je výpoveďou o sile vôle k životu a jej milujúca a rozrastajúca sa rodina je dôkazom víťazstva nad zlom. Bola členkou Beth Shalom Congregation* a celoživotnou členkou Hadassah**. Posledná rozlúčka sa bude konať dnes o 11 hodine dopoludnia v pohrebnom dome Carlucci-Golden-DeSantis, Drinker street 318 E., Dunmore. Pohreb bude pokračovať na Daltonskom židovskom cintoríne.

Vysvetlivky:

* Beth Shalom Congregation – Centrum pre konzervatívny židovský život, ktoré vyvíja aktivity v rôznych oblastiach židovského života (viera, spoločnosť, vzdelávanie a podobne).

** Hadassah – Ženská sionistická organizácia založená v roku 1912, momentálne asi najväčšia židovská organizácia s vyše 330 000 členmi v Amerike, usporadúva finančné zbierky a podporuje rôzne programy v oblasti zdravotníctva. 

Helena (26. decembra 1927 – 7. januára 2015) je pochovaná spolu s manželom Arnoldom
(9. december 1920 – 31. marec 2009) v spoločnom hrobe.
Náhrobný kameň obsahuje dosku s nasledujúcou informáciou: „Venované spomienke na rodinu Jakubovičovu (Kolbasov, Slovensko), ktorá zahynula počas holokaustu – Bernard, Cili a ich deti Ester, Šari a Jakub.“
Rodičia Cili a Bernard, deti Šari, Jakub, Ester a Helena sediaca na otcových kolenách v roku 1929.

Fotografia autorizovaná rodinnými príslušníkmi Heleny Robinsonovej výhradne pre účely publikácie Medzi troma hranicami: Vampír z Bieščad v Uličskej doline a tento článok. Ide o jedinú kompletnú fotografiu všetkých členov rodiny, ktorou potomkovia Heleny Robinsonovej disponujú.

Autori článku: Mgr. Ján Bocan a Mgr Inż. Wiesław Tokarczuk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.