Objavené pozostatky

V minulosti, ale aj dnes, vyše sto rokov od konca prvej svetovej vojny, sa v médiách sporadicky objavujú informácie o nálezoch pozostatkov padlých vojakov objavených lesnými robotníkmi alebo náhodnými turistami. O jednom takomto náleze písali v roku 1930 noviny Slovenský východ:

V týchto dňoch pri rúbaní dreva v lese u obce Zboj robotníci našli kostru človeka, rakúsku vojenskú pušku a náboje. Pri podrobnejšom prehľadaní miesta nájdené boli ďalšie ostré náboje, niekoľko prázdnych nábojníc, vojenská miska na jedlo, rozbité zrkadielko, tužka, nôž, remeň a vojenské legitimačné puzdro, všetko už silne hrdzavé a poškodené. Bolo zrejmé, že ide o pozostatky rakúskeho vojaka, ktorý bol v apríli alebo v máji roku 1915, keď sa v týchto miestach bojovalo, ranený alebo zabitý, pravdepodobne na stráži. Vojsko na neho zabudlo a tak tam ostal od tých čias až dosiaľ. Okolo miesta, kde bola jeho kostra nájdená, vidieť ešte dnes, že stromy boli prevŕtané granátovými črepinami. Asi 100 krokov ďalej sú zákopy, vykopané rakúskym vojskom. Hoci ide o dobu 15 rokov, predsa sa zachoval aj legitimačný lístok, takže z neho bolo možno zistiť, že nebohý je istý Förstner z obce Schönbach v okrese Cheb, v Čechách. Pozostatky zabudnutého padlého boli uložené na vojenskom cintoríne v Zboji. Krátka epizóda veľkej svetovej vojny, ktorá sa odohrala na území našej republiky v zime 1914 a na jar 1915, zanechala mnohé smutné pamiatky. Vojenské cintoríny, ktoré nájdeme temer v každej obci, svedčia o krutosti bojov, spoločné hroby obetí cholery o útrapách, ktoré prináša vojna. Dnes ide život pokojne ďalej. Vypálené dediny boli znova vybudované, rozryté polia opäť zrovnané, zákopy z nich zmizli a uchovali sa len v lesoch a tam pomaly zapadávajú. Miznú i spomienky obyvateľstva, ktoré vojna prekvapila, i spomienky účastníkov bojov. Okresný osvetový zbor v Snine rozhodol sa tieto spomienky zachovať a začal ich zbierať.

Noviny Slovenský východ
Dôstojníci II. práporu 73. pluku s kapitánom Schafarikom na kóte 1002 (Veľký Bukovec), apríl 1915.
Prápor 73. pluku nachádzajúci sa v zálohe na kóte 301, apríl 1915.

Nebohý vojak sa volal Vít (Vitus) Förstner, bol narodený v roku 1884. Jeho pozostatky sa našli severozápadne od obce Zboj, v masíve pohoria Veľký Bukovec. Bojoval na kóte 987. Zraneniam podľahol dňa 29. apríla 1915. Bol príslušníkom pešieho pluku číslo 73, zálohy tohto pluku sa nachádzali v tom čase na kóte 301 nad obcou Uličské Krivé po ľavej strane cesty v smere na obec Zboj. Nájdené telesné pozostatky Víta Förstnera boli pochované dňa 4. októbra 1930 na vojenskom cintoríne v Zboji v hrobe číslo 142.

Tento fragment vojnovej histórie nájdete spolu s ďalšími zaujímavými informáciami v dvojici nedávno vydaných publikácií regionálneho charakteru (Ing. Radovan Vrabeľ – Snina v časoch Veľkej vojny: Spomienky poľného kňaza Ireneja Kontratoviča; Mgr. Ján Bocan – Medzi troma hranicami: Fragmenty Svetovej vojny v Snine a okolí), ktoré sú venované stopám prvej svetovej vojny v okrese Snina. Objednať si ich môžete na e-mailovej adrese retrospektiva.eu@gmail.com ako jeden set (obe publikácie) za cenu 15 €.

Autor článku: Ing. Radovan Vrabeľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.