Posledná letná akcia v Stakčíne

V poslednú letnú nedeľu – dňa 19. septembra 2021, sa v obci Stakčín uskutočnil okrúhly 5. ročník podujatia Medzi troma hranicami. Napriek tomu, že počasie bolo skôr jesenné ako letné, na akcii sa zišlo niekoľko desiatok priaznivcov turistiky, vojnovej histórie a zberateľstva.

Prírodná panoráma krajiny medzi Sninou a Stakčínom.

Celková trasa turistického pochodu bola rozdelená na dve etapy. Prvá skupina turistov vyštartovala zo Sniny. Po výstupe na Mazurov vrch sa účastníci oboznámili so zákopovou líniou Mazurov Vrch – Vŕšok, po zostúpení do údolia Chotinky prechádzali miestami, kde sa v 19. storočí v stakčínskej hute vyrábalo sklo. Prvá etapa turistického pochodu končila pri bráne Vojenského cintorína v Stakčíne.

  • Vojenský cintorín Stakčín I. vznikol v roku 1914
  • Pochovaných je tu 960 vojakov oboch bojujúcich armád
  • Konečnú podobu získal v roku 1917
  • Vojenský cintorín Stakčín II. vznikol v roku 1914 v obci Starina, pri výstavbe vodnej nádrže Starina bol exhumovaný a telesné pozostatky vojakov boli prenesené do Stakčína.
  • Pochovaných je tu 117 rakúsko-uhorských vojakov
  • Na tomto cintoríne sú pochovaní aj Husári

Druhá etapa turistického pochodu bola zahájená minútou ticha za padlých vojakov a čestnou salvou v podaní členov Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík. K turistom idúcim pešo zo Sniny sa pripojila druhá skupina, ktorá sa rozhodla absolvovať iba druhú etapu pochodu.

Čestná salva v podaní členov Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík.

Z cintorína sa účastníci pochodu presunuli do priestoru obecných altánkov pod Rovienkami, kde bol zriadený základný tábor, do ktorého sa po skončení pochodu opäť vrátili. Druhá etapa turistického pochodu pokračovala po trase bývalej Stakčínskej lesnej úzkokoľajovej železnice až do priestoru Barankovho mosta.

  • Stakčínska lesná úzkokoľajka bola jednou z úzkokoľajových železníc, ktoré v minulosti brázdili severovýchodné svahy Vihorlatských vrchov.
  • Pozostávala zo štyroch úsekov – Stakčín-Čertež, Čertež-Kolonica, Kolonica-Strihovce a Strihovce-Hrabová Roztoka.
  • Na jej vybudovaní sa v roku 1917 podieľala i rakúsko-uhorská vojenská správa, konkrétne cisársko-kráľovská Brigáda transportných vojsk (Kaiserliche und Königliche Verkehrstruppenbrigade), skrátene cisársko-kráľovské Armádne železnice (Kaiserliche und Königliche Heeresbahn).
  • Na prvom úseku úzkokoľajky bol v roku 1913 vybudovaný Barankov most. Ide o najväčší most spomedzi všetkých mostov vybudovaných v rámci siete vihorlatských lesných železníc.

Kroky turistov ďalej viedli na lúku, kde sa im naskytol nádherný panoramatický pohľad na Sninu a jej okolie. Čím bližšie boli účastníci pochodu pri kóte Rovienky, dostávali tým viac informácií o bojoch prebiehajúcich pred vyše sto rokmi v priestore, ktorým prechádzali. O výklad týkajúci sa vojnovej histórie sa postaral Ing. Radovan Vrabeľ, o turistických a prírodných zaujímavostiach danej oblasti rozprával Dušan Reiser.

Ing. Radovan Vrabeľ počas výkladu.

Z kóty Rovienky, kde účastníci pochodu mohli vidieť pozostatky rôznych zákopov a bunkrov, pochod pokračoval až do zákopu nachádzajúceho sa v blízkosti základného tábora – v lese nad obecnými altánkami. Tu členovia Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík demonštrovali život vojakov v zákopoch prvej svetovej vojny, predviedli ukážku vojenského výstroja a výzbroje a celé predstavenie bolo ukončené rekonštrukciou prieskumu cárskych vojakov a ich zneškodnením jednotkou rakúsko-uhorských vojakov ukrytých v zákope.

Ukážka života vojakov v zákope prvej svetovej vojny.

Vyvrcholením podujatia bolo uvedenie do života dvoch publikácií regionálneho významu približujúcich rôzne epizódy z obdobia prvej svetovej vojny v meste a okrese Snina. Publikáciu Snina v časoch Veľkej vojny: Spomienky poľného kňaza Ireneja Kontratoviča, autora Ing. Radovana Vrabľa, uviedol do života starosta obce Stakčín, Ing. Miroslav Bober.

Uvedenie do života publikácie s názvom
Snina v časoch Veľkej vojny: Spomienky poľného kňaza Ireneja Kontratoviča.

Publikáciu Medzi troma hranicami: Fragmenty Svetovej vojny v Snine a okolí, autora Mgr. Jána Bocana, uviedol do života predseda Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík, Ing. Peter Kalanin.

Uvedenie do života publikácie s názvom
Medzi troma hranicami: Fragmenty Svetovej vojny v Snine a okolí.

Obe publikácie boli uvedené do života symbolickým spôsobom – posypaním zeminou získanou zo zákopu pod kótou Rovienky. Nasledovalo pohostenie účastníkov, rozdanie pamätných predmetov – potvrdení o absolvovaní turistického pochodu, samolepiek a pohľadnice vydanej pri príležitosti nedožitých 90 rokov Jaroslava Marcineka – nadšeného fotografa, turistu a propagátora regiónu. Cestou na vlakovú stanicu mali účastníci pochodu možnosť navštíviť len nedávno otvorené obecné múzeum.

Budova múzea v obci Stakčín.
(ilustračná fotografia)

Hlavným organizátorom podujatia bola Európska zberateľská spoločnosť; spoluorganizátormi obec Stakčín a Klub vojenskej histórie a strelecký klub Hodošík; partnermi 27. Sninský Tur-Klub, BellFrant – Handmade creations inspired by nature, My pod Sninským kameňom a Turisticko-informačná kancelária pri cestovnej agentúre Unitur; mediálnymi partnermi Retrospektíva a Sninské noviny.

Ďalšie fotografie nájdete na stránke Medzi troma hranicami na Facebooku.

Autori článku: Mgr. Ján Bocan a Ing. Radovan Vrabeľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.