Poloniny na zberateľskej minci

V septembri roku 2010 bola Mincovňou Kremnica emitovaná zberateľská minca v nominálnej hodnote 20 € týkajúca sa národného parku Poloniny, rozprestierajúceho sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Ukážka zberateľskej mince umiestnenej v plastovej bubline uloženej v originálnej škatuľke spolu s informačným letákom.

Stretli ste sa niekedy v živote s termínom „pamätná“ a „zberateľská“ minca? Pýtate sa aký je medzi nimi rozdiel? Každý štát Európskej únie má právo vydať spravidla jednu pamätnú mincu ročne. Pamätné mince v hodnote 2 € sú vyhľadávaným zberateľským artiklom. Takéto mince je možné pri troche šťastia nájsť aj v bežnom obehu. Štáty únie vydávajú aj pamätné mince inej nominálnej hodnoty ako 2 €, napríklad Slovinsko vydáva aj pamätné mince nominálnej hodnoty 3 €, Rakúsko a Fínsko aj pamätné mince nominálnej hodnoty 5 €. Tieto mince sú bimetalické, vyrábané z bežných kovov. Zberateľské mince má právo vydávať každý štát európskej únie, spravidla niekoľko kusov do roka. Tieto mince sú razené zo vzácnych kovov, akými sú striebro a zlato. Ich nominálnu hodnotu značne prevyšuje ich zberateľská hodnota. Sú platným platidlom na území štátu, ktorým boli vydané. Takéto mince sa v obehu prakticky nevyskytujú. V každom obchode majú povinnosť tieto mince prijať, ale v skutočnosti nimi nikto neplatí.

K zberateľským minciam sú pribalené informačné letáky.

Údaje o minci

Autor:Karol Ličko
Materiál:Ag 925, Cu 75
Hmotnosť:33,63 g
Priemer:40 mm
Hrana:nápis: „OCHRANA PRÍRODY A KRAJINY“
Výrobca:Mincovňa Kremnica
Rytec:Dalibor Schmidt
Náklad:v bežnom vyhotovení 8 150 ks
v proof vyhotovení 10 350 ks
Emisia:29. 9. 2010

Pamätné a zberateľské mince spravidla vychádzajú vo dvoch vyhotoveniach. Mince s označením BK sú mincami, ktoré sa razia štandardným spôsobom. Mince s označením PROOF sú ukážkovými mincami razenými v špeciálnej raznici so zdrsnenou plochou určenou pre vyrazenie reliéfu a zrkadlovo leštenou plochou pozadia.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.