Snina a Stakčín: Výročie ukončenia vojny

Dňa 8. mája 1945 bola v Európe kapituláciou Nemecka oficiálne ukončená druhá svetová vojna. Tento deň si preto každoročne pripomíname kladením vencov pri pomníkoch padlých hrdinov. V Snine sa kladenie vencov pri Pomníku padlým v II. svetovej vojne konalo o 9:00 v prítomnosti čelných predstaviteľov mestskej a okresnej samosprávy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine bez účasti širokej verejnosti.

Pohľad na Pomník padlým v druhej svetovej vojne v Snine vedľa rímskokatolíckeho kostola.

Stakčín dnes

V susednom Stakčíne sa kladenia vencov pri Pomníku padlým v druhej svetovej vojne každoročne zúčastňujú predstavitelia obecnej samosprávy, miestneho dobrovoľného hasičského zboru a Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík. V roku 2021 sa pietny akt uskutočnil v čase o 14:00. Medzi zúčastnenými boli aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča a prvý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Fecko. O slávnostný príhovor sa postaral starosta obce Stakčín, Miroslav Bober.

Starosta obce Stakčín Miroslav Bober počas slávnostného príhovoru.

Počas ceremoniálu bolo pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny udelené vyznamenanie za odvahu, za zásluhy a dlhoročný prínos pre vojenskú históriu Slovenska najstaršiemu členovi Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík, pánovi Jurajovi Kosťunovi (1944). Ďalej pamätnou medailou za dlhoročný prínos a osvetu vojenskej histórie na Slovensku boli ocenení títo členovia klubu – Miroslav Bober, Filip Kalanin, Peter Kalanin, Juraj Kosťun a Radomír Timko.

Juraj Kosťun počas udeľovania vyznamenania Radomírom Timkom.

Spomínanú medailu udeľuje predstaviteľom klubov vojenskej histórie Centrum české histórie v spolupráci s vojenským združením Červené barety. Medaily boli vydané v limitovanom náklade 420 kusov pri príležitosti výročia Karpatsko-Duklianskej operácie. Pamätné medaily mali byť pôvodne odovzdávané v Prahe, ale z dôvodu pandémie boli rozposlané jednotlivým klubom. Agilní členovia Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík v Stakčíne okrem získaných medailí na podujatí prezentovali aj historický motocykel M-72, ktorý bol nedávno zaradený do dobového inventára klubu. Po podpísaní Paktu Ribbentrop-Molotov (zmluva o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom uzatvorená v roku 1939) bola zo strany Nemecka poskytnutá Sovietskemu zväzu technická a technologická pomoc, v rámci ktorej sa do rúk Sovietov dostali aj výrobné plány a postupy k nemeckému motocyklu BMW R-71. Sovieti vypracovali konštrukčné vylepšenie pôvodného modelu motocykla a začali ho vyrábať pod názvom „Molotov M-72“. Pre potreby Červenej armády bolo vyrobených 9799 kusov. K vylepšeným motocyklom začali vyrábať navyše aj postranné vozíky vybavené ľahkým guľometom.

Pohľad na historický motocykel M-72 z roku 1942.

Starosta obce v závere príhovoru nezabudol spomenúť, že dňa 20. novembra 2020 došlo k oficiálnemu otvoreniu obecného múzea, ktoré bolo z dôvodu pandémie pre verejnosť až do tejto chvíle uzatvorené. Účastníkov podujatia vyzval k jeho opätovnej návšteve.

Michal Kiča, Martin Fecko a Miroslav Bober počas návštevy obecného múzea.

Snina kedysi

Prechodom frontu bolo poznačené územie celého okresu. Z iniciatívy armádneho generála Ludvíka Svobodu sa tu v roku 1945 začalo s budovaním núdzových drevených barakov. Každý z nich bol určený pre ubytovanie ôsmych rodín. Prvé tri baraky boli postavené v Pčolinom, do konca roku 1945 bolo na území okresu Snina vybudovaných 23 takýchto barakov. V Čechách, na Morave a na západe Slovenska sa rozbehla akcia s názvom „Pomoc východnému Slovensku“. Na rekonštrukčných prácach v okrese Snina v polovici roku 1945 pracovalo 1060 robotníkov. Správne orgány začali s vyplácaním preddavkov na úhradu vojnových škôd.

Po prechode frontu.

Potrebné bolo najmä odstrániť nastražené míny, ktoré v Snine a jej okolí zanechalo ustupujúce nepriateľské vojsko. Rozsiahle mínové polia sa nachádzali najmä pod Maguricou a v smere na Pčoliné a Belú nad Cirochou. Do skupiny určenej na vyberanie a zneškodňovanie vojenskej munície sa prihlásili Ján Galanda, Ján Pandula, Štefan Pandula, Jozef Savka a Martin Štofira. Veliteľom skupiny sa stal Ján Pandula. Jeden člen tejto skupiny, Jozef Savka, prišiel o život počas výbuchu pri zneškodňovaní munície na mínovom poli v blízkosti Belej nad Cirochou. Údajne sa tak stalo vo chvíli, keď zvony na kostolnej veži svojim zvonením oznamovali ukončenie druhej svetovej vojny…

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.