Dňa 8. mája 1945 bola v Európe kapituláciou Nemecka oficiálne ukončená druhá svetová vojna. Tento deň si preto každoročne pripomíname kladením vencov pri pomníkoch padlých hrdinov. V Snine sa kladenie vencov pri Pomníku padlým v II. svetovej vojne konalo o 9:00 v prítomnosti čelných predstaviteľov mestskej a okresnej samosprávy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine bez účasti širokej verejnosti.
Stakčín dnes
V susednom Stakčíne sa kladenia vencov pri Pomníku padlým v druhej svetovej vojne každoročne zúčastňujú predstavitelia obecnej samosprávy, miestneho dobrovoľného hasičského zboru a Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík. V roku 2021 sa pietny akt uskutočnil v čase o 14:00. Medzi zúčastnenými boli aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča a prvý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Fecko. O slávnostný príhovor sa postaral starosta obce Stakčín, Miroslav Bober.
Počas ceremoniálu bolo pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny udelené vyznamenanie za odvahu, za zásluhy a dlhoročný prínos pre vojenskú históriu Slovenska najstaršiemu členovi Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík, pánovi Jurajovi Kosťunovi (1944). Ďalej pamätnou medailou za dlhoročný prínos a osvetu vojenskej histórie na Slovensku boli ocenení títo členovia klubu – Miroslav Bober, Filip Kalanin, Peter Kalanin, Juraj Kosťun a Radomír Timko.
Spomínanú medailu udeľuje predstaviteľom klubov vojenskej histórie Centrum české histórie v spolupráci s vojenským združením Červené barety. Medaily boli vydané v limitovanom náklade 420 kusov pri príležitosti výročia Karpatsko-Duklianskej operácie. Pamätné medaily mali byť pôvodne odovzdávané v Prahe, ale z dôvodu pandémie boli rozposlané jednotlivým klubom. Agilní členovia Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík v Stakčíne okrem získaných medailí na podujatí prezentovali aj historický motocykel M-72, ktorý bol nedávno zaradený do dobového inventára klubu. Po podpísaní Paktu Ribbentrop-Molotov (zmluva o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom uzatvorená v roku 1939) bola zo strany Nemecka poskytnutá Sovietskemu zväzu technická a technologická pomoc, v rámci ktorej sa do rúk Sovietov dostali aj výrobné plány a postupy k nemeckému motocyklu BMW R-71. Sovieti vypracovali konštrukčné vylepšenie pôvodného modelu motocykla a začali ho vyrábať pod názvom „Molotov M-72“. Pre potreby Červenej armády bolo vyrobených 9799 kusov. K vylepšeným motocyklom začali vyrábať navyše aj postranné vozíky vybavené ľahkým guľometom.
Starosta obce v závere príhovoru nezabudol spomenúť, že dňa 20. novembra 2020 došlo k oficiálnemu otvoreniu obecného múzea, ktoré bolo z dôvodu pandémie pre verejnosť až do tejto chvíle uzatvorené. Účastníkov podujatia vyzval k jeho opätovnej návšteve.
Snina kedysi
Prechodom frontu bolo poznačené územie celého okresu. Z iniciatívy armádneho generála Ludvíka Svobodu sa tu v roku 1945 začalo s budovaním núdzových drevených barakov. Každý z nich bol určený pre ubytovanie ôsmych rodín. Prvé tri baraky boli postavené v Pčolinom, do konca roku 1945 bolo na území okresu Snina vybudovaných 23 takýchto barakov. V Čechách, na Morave a na západe Slovenska sa rozbehla akcia s názvom „Pomoc východnému Slovensku“. Na rekonštrukčných prácach v okrese Snina v polovici roku 1945 pracovalo 1060 robotníkov. Správne orgány začali s vyplácaním preddavkov na úhradu vojnových škôd.
Potrebné bolo najmä odstrániť nastražené míny, ktoré v Snine a jej okolí zanechalo ustupujúce nepriateľské vojsko. Rozsiahle mínové polia sa nachádzali najmä pod Maguricou a v smere na Pčoliné a Belú nad Cirochou. Do skupiny určenej na vyberanie a zneškodňovanie vojenskej munície sa prihlásili Ján Galanda, Ján Pandula, Štefan Pandula, Jozef Savka a Martin Štofira. Veliteľom skupiny sa stal Ján Pandula. Jeden člen tejto skupiny, Jozef Savka, prišiel o život počas výbuchu pri zneškodňovaní munície na mínovom poli v blízkosti Belej nad Cirochou. Údajne sa tak stalo vo chvíli, keď zvony na kostolnej veži svojim zvonením oznamovali ukončenie druhej svetovej vojny…
Autor článku: Mgr. Ján Bocan