Snina a tvorba Rudolfa Čižmárika

Rudolf Čižmárik (1949 – 2008) – slovenský básnik, prozaik a čestný občan mesta Snina.

Prvú báseň s názvom Nič sa nedeje publikoval ešte počas stredoškolských štúdií v časopise Umelecké slovo v roku 1966. Za jeho oficiálny debut je považovaná zbierka Kamenné úžasy z roku 1970. V roku 1976 vydal prozaickú zbierku poviedok s názvom Rozhovory so Svetlanou. Celkovo publikoval dvanásť poetických a päť prozaických zbierok.

Čižmárikova tvorba určitým spôsobom súvisí aj s mestom Snina. V roku 1995 publikuje bilingválnu zbierku básni s názvom Horiaca ruža / Die brennende Rose, ktorej súčasťou boli reprodukcie obrazov akademického maliara Andreja Smoláka. Uvedenie publikácie do života sa konalo v priestoroch terajšej Galérie Andreja Smoláka a na jej počesť bola následne pomenovaná i kaviareň nachádzajúca sa na poschodí kultúrneho domu – naľavo od vstupu do kinosály – Horiaca ruža. V roku 1999 vychádza Čižmárikova zbierka básní s názvom Vôňa tela, vôňa slov, ktorá obsahuje báseň Dotyky s krajinou. Je to akési zamyslenie, či pozastavenie nad obrazovou tvorbou Andreja Smoláka. V roku 2003 uzrelo svetlo sveta spoločné prozaické dielo Rudolfa Čižmárika a Jozefa Staviščáka s názvom Patria nostra, partia ostrá. Meno Jozef Staviščák pravdepodobne nie je Sninčanom potrebné predstavovať. Pätnásť rokov pôsobil ako príslušník cudzineckej légie a spomínaná publikácia je vyjadrením Jozefových spomienok na roky služby. Bratia Smolákovci sú Čižmárikom ospevovaní – „…vystavovali obrazy od Sniny po New York. Nie naopak. i vo veršoch básne Marine k roku nula, ktorá je zaradená v jeho poslednej zbierke s názvom Putovanie k Styxu vydanej v roku 2005.


Rudolf Čižmárik odovzdáva kyticu Márii Kráľovičovej. Fotografia pochádza z besedy so spisovateľom Ladislavom Ťažkým a herečkou Máriou Kráľovičovou s názvom Čatár Matúš a krásna Marína. Podujatie bolo súčasťou IV. ročníka Medzinárodného výtvarného festivalu v Snine v roku 1997.

Práve Putovanie k Styxu je pochmúrnou symbolickou rozlúčkou básnika a prozaika Rudolfa Čižmárika so životom. „Z brehov Styxu nieto úniku, je tam iba učtáreň. Čo dlhuješ podniku všetko presne zrátajú ako hrivny zo zlata. Naspäť cesta zaviata. Z rúčky do rúčky, z očka do očka, láska nepočká.

Rudolf Čižmárik zomrel dňa 10. marca 2008. Od jeho stretnutia s Cháronom ubehlo 10 rokov…

Autori textu: Ján Bocan a Daniela Fridrichová
Fotografia: Andrej Smolák (Andrej Smolak Gallery)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.