Spomienka na Williama Schiffera

William Schiffer – svetovo uznávaný sochár a medailér, narodený 26. októbra 1920 vo Zvončíne pri Trnave. Preslávil sa najmä vo Francúzsku, kde odišiel koncom druhej svetovej vojny. Tu začal študovať na hereckej škole, z ktorej však prestúpil a pokračoval v štúdiu výtvarného umenia. Neskôr sa zoznámil a zosobášil s Maruškou Kokoškovou, rodáčkou z českých Rokycian, neterou slávneho maliara Oskara Kokoschku, ktorá pôsobila ako sekretárka u Štefana Osuského, česko-slovenského veľvyslanca v Paríži. Schifferove výtvarné začiatky sa viažu k Montmartre, kde sa mu podarilo získať ateliér. Prelom v Schifferovej tvorbe nastal v závere šesťdesiatych rokov, keď sa dostal do kontaktu s Pierrom Dehayom, ktorý v tom čase stál na čele mincovne a spolu s členmi Francúzskeho klubu medaily rozbiehal hnutie pod názvom Obnova medaily. Išlo o nadviazanie na tradíciu medailovej tvorby francúzskych majstrov. Schiffer sa zaradil do okruhu medailérov intenzívne spolupracujúcich s mincovňou v Paríži. Veľmi plodná spolupráca vyústila do razby desiatok razených i liatych medailí. Viaceré z nich sa dočkali vysokého ocenenia odbornej i zberateľskej verejnosti. Po návrate na Slovensko pokračoval v spolupráci s mincovňou v Kremnici. Svoje práce vystavoval na mnohých autorských výstavách. Zomrel dňa 7. augusta 2007 v Trnave vo veku 86 rokov. Dňa 7. augusta 2017 ubehlo presne desať rokov od smrti tejto významnej osobnosti.

Zaujímavosťou z literárneho sveta je publikácia s názvom Mosty z medailí, ktorá bola zostavená Petrom Horváthom a Zdenkom Šimkom, bola vydaná v roku 2008. Kniha pozostáva zo spomienok významných osobností, ktorí sa s čitateľskou verejnosťou podelili o spomienky na Williama Schiffera. Medzi príspevkami sa nachádza aj spomienka z pera dlhoročného predsedu spočiatku numizmatického krúžku, neskôr pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Humennom – Štefana Sciranku. Pán Sciranka je jedným z mála zberateľov, ktorí zasvätili celý svoj život numizmatike a jej popularizácii. Medzi najväčšie a najviac cenené úspechy v jeho numizmatickej kariére by sme mohli považovať napríklad nadviazanie spolupráce medzi numizmatikmi z miest Humenné a Sanok. Táto lokálna spolupráca časom vyústila do podpísania zmlúv o medzinárodnej spolupráci medzi centrálou numizmatickej spoločnosti na Slovensku a v Poľsku. Nemenej významné bolo zorganizovanie medzinárodného numizmatického plenéra v Humennom v roku 2007. A práve Štefan Sciranka, z titulu predsedu numizmatického krúžku v Humennom v roku 2001 pozval maestra Schiffera na návštevu do Humenného. Schiffer jeho pozvanie prijal a v dňoch 5. až 7. septembra 2001 Humenné skutočne navštívil. Svojho pobyt zasvätil poznávaniu krás celého regiónu.

Počas prvého dňa návštevy sa v prítomnosti Štefana Sciranku poprechádzal po námestí v Humennom, kde bol oboznámený s kultúrnymi pamiatkami mesta. Ďalšie dva dni sa niesli v znamení výletov a exkurzií. V druhý deň Schifferovej návštevy sa členovia numizmatickej spoločnosti stretli ráno v hoteli Karpatia, kde nastala zvláštna situácia, kedy Schiffer poznamenal: „…Sciranka má vlasy!“ Schiffer chcel totiž Sciranku prekvapiť – vyrobil plaketu obsahujúcu Scirankovu podobizeň. Nakoľko sa dovtedy so Scirankom nepoznal, ako predlohu pri výrobe použil nekvalitnú fotografiu, na základe ktorej usúdil, že Sciranka vlasy nemá a vyrobil plaketu s podobizňou bez vlasov. Ono sa to všetko neskôr patrične vysvetlilo a Schiffer sadrový model, na základe ktorého plaketa vznikla, prerobil. Úlohy sprievodcov po regióne sa zhostili štyria páni – Štefan Sciranka, Michal Gajdoš, Jaroslav Kačur a Štefan Dinič. Po zoznámení sa vydali do obce Okruhlé – rodiska Štefana Sciranku a taktiež amerického bankára zo Šariša – Michala Bosáka. Tu maestro Schiffer odovzdal zástupcovi riaditeľa školy, ktorú dal Bosák v roku 1925 postaviť, pamätnú plaketu s Bosákovou podobizňou. Odtiaľ sa presunuli do Medzilaboriec, kde boli prijatí riaditeľkou Múzea výtvarného umenia Andyho Warholla. Aj tej daroval maestro Schiffer plaketu, pre zmenu s podobizňou – koho iného, ako Andyho Warhola. Neskôr sa presunuli do Uličského Krivého, kde si prezerali drevený kostolík zvonku aj zvnútra a maestro Schiffer sa podpísal do knihy návštev.


William Schiffer pred dreveným kostolíkom v Uličskom Krivom.


Zápis do knihy návštev v drevenom kostolíku v Uličskom Krivom.

Exkurzia po regióne smerovala do Topole, za účelom návštevy ďalšieho dreveného kostolíka. Ďalšou zastávkou na ceste z Topole bola Starinská priehrada. Nasledoval obed v hoteli Armales v Stakčíne. Schifferovu pozornosť na krátku chvíľu upútali obrazy v reštaurácii a nasledovalo spoločné fotenie pred hotelom. K sprievodu po sninskom okrese sa pripojil aj Ján Hrabovčin. V pláne bola aj návšteva Novej Sedlice, ale pre časový sklz sa od tohto zámeru muselo upustiť.

Zľava – William Schiffer, Lenka Šimková a Štefan Sciranka na Starinskej priehrade.


Pred Hotelom Armales v Stakčíne.

Večer sa v hoteli Karpatia v Humennom konala schôdza, počas ktorej mali členovia numizmatickej spoločnosti a pozvaní hostia možnosť priamo od Schiffera získať jeho medaily, respektíve jeho autogram. Počas návštevy Humenného Schiffer navštívil aj vtedajšieho primátora – Vladimíra Kostilníka, taktiež sa zastavil vo Vihorlatskom múzeu, kde jeho vtedajšiemu riaditeľovi – Jurajovi Guzejovi daroval pamätnú plaketu s podobizňou Paula Newmana. Na plakete sa nachádzal nápis: „Najväčší fešák Ameriky, je Slovák“. Počas celej návštevy Schiffera sprevádzala jeho neter Lenka Šimková.

Autori článku: Ján Bocan a Štefan Dinič

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.