Starina odhaľuje minulosť

Okres Snina je možné považovať za dejisko mnohých bojových operácii. Iba počas minulého storočia sa na území okresu Snina odohrali ťažké boje medzi vojskami Rakúsko-Uhorska a Ruska v čase prvej svetovej vojny, neskôr sa tu stretli vojenské jednotky Maďarského kráľovstva a Slovenského štátu počas Malej vojny a nakoniec, na sklonku druhej svetovej vojny, i príslušníci nemeckých a ruských vojsk. O týchto udalostiach svedčí aj veľké množstvo vojenských cintorínov, ktorými je posiata celá oblasť regiónu.

Dňa 24. septembra 1914 prenikli prvé cárske jednotky cez priesmyk v Užoku a pokračovali smerom k súčasným východným hraniciam Slovenskej republiky. V danom momente sa územie nášho okresu stalo bezprostrednou súčasťou frontového pásma. V druhej polovici novembra sa obranná línia stiahla až na úroveň strediskovej obce Starina. Priestor medzi Starinou a Ruským sedlom sa stal svedkom frekventovaných presunov príslušníkov oboch znepriatelených strán. Nevedno, či ešte v čase vojny alebo až po jej ukončení, bol v obci Starina vybudovaný vojnový cintorín. Jeho súčasťou bol i pomník venovaný pamiatke padlým vojakom.

Pomník s tabuľou obsahujúcou slovensko-ruský nápis: Pamiatke padlým 1914.

Vojnový cintorín v obci Starina nebol po ukončení druhej svetovej vojny udržiavaný. V súvislosti s výstavbou vodnej nádrže Starina boli telá vojakov z cintorína exhumované a prevezené do Stakčína. Cintorín zanikol. Na jeho mieste ostal stáť iba opustený pomník, ktorý sa o čosi neskôr ocitol pod vodnou hladinou. Presuňme sa do prítomnosti.

Vojnové konflikty minulého storočia už mnohí súčasníci považujú za dávnu, poniektorí i za zabudnutú minulosť. Žijeme v mieri na začiatku 21. storočia. Dnes nás trápia iné problémy, ako trápili našich predkov. Za jeden takýto súčasný problém je možné považovať aj pozorovateľný úbytok pitnej vody. Na vodárenskej nádrži Starina bola počas tejto zimnej sezóny zaznamenaná historicky najnižšia úroveň vodnej hladiny. Maximálna prevádzková hladina nádrže je 340 a minimálna 309,6 metrov nad morom. Úroveň hladiny vody počas tejto zimy sa nachádzala na úrovni 332,24 metrov nad hladinou mora. Úbytok vody v nádrži bolo možné sledovať i na základe už spomínaného pomníka z obdobia prvej svetovej vojny, ktorého väčšia časť sa jedného dňa objavila nad hladinou vody.


Súčasná podoba pomníka obklopeného vodami vodnej nádrže Starina.

A keďže vodohospodári vzhľadom ku množstvu snehových zrážok problém s opätovným naplnením Stariny nepredpokladajú, je možné očakávať, že zmieňovaný pomník už čoskoro opäť pohltia vody Stariny.

Autor článku: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.