V minulom storočí bolo populárne zbieranie zápalkových nálepiek. Čo pod zápalkovou nálepkou vlastne chápať? Je to kúsok potlačeného papiera, ktorý bol nalepený klovatinou na nepotlačenej zápalkovej škatuľke. Plnil propagačnú alebo výchovnú funkciu.
Na zápalkových nálepkách sa objavilo veľké množstvo motívov. Podobne ako u poštových známok, aj zápalkové nálepky boli vydávané v sériách, pričom séria pozostávala z viacerých tematicky príbuzných nálepiek.
Ako sa dali takéto nálepky získať? Kúpili ste si zápalky alebo tí, čo to mysleli so zbieraním vážne, poprosili o nálepky priamo výrobcu, respektíve sa stali členmi zberateľského spolku zameraného práve na zbeiranie zápalkových nálepiek a veci s tým súvisiace.
V roku 1964 bola v závode Smrečina v Banskej Bystrici vydaná šesťdielna séria zápalkových nálepiek týkajúcich sa Národného podniku Vihorlat Snina. Cena zápalkovej škatuľky s vyobrazením produktov vyrábaných vo Vihorlate, bola v tom čase 20 halierov. Všetky nálepky sú orientované v horizontálnom smere, vzájomný pomer strán nálepiek je 3:4, vytlačené sú na bielom podklade s použitím červenej, svetlomodrej, tmavomodrej, žltej a vo dvoch prípadoch aj zelenej farby.
Jednotlivé nálepky a ich názov v poradí zhora-dole, zľava-doprava:
1 – Kotly ústredného kúrenia typu „Dukla a Slatina“ N – 18,27
2 – Lis na liatie kovu pod tlakom CLP 200/30
3 – Lis na liatie kovu pod tlakom CLO 200/22
4 – Lis na liatie kovu pod tlakom CLO 400/36
5 – Univerzálna vlečka s rozmetadlom maštaľnej mrvy UV – 2
6 – Žeriavová dráha elektrický mostový žeriav
Keďže zápalkové nálepky mali v prvom rade plniť reklamnú funkciu, na žiadnej z nich nechýba názov podniku – Vihorlat n. p. Snina a jeho logo.
Autor článku: Mgr. Ján Bocan